Eco-friendly Laundry Liquid for Sports Gear

Suitable for Sports & Outdoor Gear

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Sport & Outdoor: 6 items

Sonett Color Laundry Detergent - Mint & Lemon

Sonett Color Laundry Detergent -​ Mint & Lemon, 1,50 l

  • With organic plant oil soap
  • Also for sportswear
  • 20°C - 60°C
CHF 7.49 CHF 8.35 (CHF 4.99 / l)

Delivery by October 09

Almawin Sports & Outdoor Detergent

Almawin Sports & Outdoor Detergent, 750 ml

  • Effective against odours
  • Gentle on breathable linen
  • Effective even at 20 ° C
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 12.01 / l)

Delivery by October 09

Active Soda Detergent

Frosch Active Soda Detergent, 1,50 l

  • For textiles
  • Washing temperature: 20 - 95°C
  • Very high cleaning performance
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 09

"Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent

Sodasan "Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent, 750 ml

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for machine & handwash
  • Well tolerated by the skin
CHF 7.01 CHF 7.80 (CHF 9.35 / l)

Delivery by October 09

Uni-Sapon Laundry Concentrate for Sportswear

Uni-Sapon Laundry Concentrate for Sportswear, 250 ml

  • Very rich formula
  • Suitable for sensitive skin
  • Gently cleans high-quality fabrics
CHF 9.93 CHF 11.05 (CHF 39.72 / l)

Delivery by October 09

Actifresh Detergent with Deodorant Effect

Ulrich natürlich Actifresh Detergent with Deodorant Effect, 1 l

  • Ideal for sportswear
  • Prevents odours
  • For all temperature ranges
CHF 12.24 CHF 13.60 (CHF 12.24 / l)

Delivery by October 09