Household Cleaners by Frosch

Universal & Targeted Cleaners for the Home

Filter & sort

Prices Highlights Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning Agents : 30 items

Vinegar Cleaner

Frosch Vinegar Cleaner, 1 l

  • Effective at removing limescale
  • Tried-and-tested active ingredient
  • Free from harmful additives
CHF 4.00 (CHF 4.00 / l)

Delivery by October 08

Neutral Cleaner

Frosch Neutral Cleaner, 1 l

  • Suitable for all surfaces
  • pH neutral
  • Microplastic-free
CHF 4.00 (CHF 4.00 / l)

Delivery by October 08

Citrus Toilet Cleaner

Frosch Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Fresh lemon scent
  • Powerful action against lime deposits, toilet rings and dirt
  • Free from harmful chemicals
CHF 4.55 (CHF 6.07 / l)

Delivery by October 08

Lavender Universal Cleaner

Frosch Lavender Universal Cleaner, 1 l

  • Suitable for a variety of surfaces
  • Free from harmful chemicals
  • With natural-based ingredients
CHF 4.00 (CHF 4.00 / l)

Delivery by October 08

Liquid Hand Soap

Frosch Liquid Hand Soap, Sensitive (300 ml)

  • pH-neutral formulation
  • Free of microplastics
  • Cleans thoroughly
CHF 5.00 (CHF 16.67 / l)

Delivery by October 08

Lavender Urine Stain & Limescale Remover

Frosch Lavender Urine Stain & Limescale Remover, 750 ml

  • Vegan
  • Microplastic-free
  • Fresh lavender scent
CHF 4.55 (CHF 6.07 / l)

Delivery by October 08

Toilet Cleaner - Raspberry Vinegar

Frosch Toilet Cleaner -​ Raspberry Vinegar, 750 ml

  • Effective against limescale, urine scale & dirt
  • With raspberry freshness
  • Removes odours
CHF 4.55 (CHF 6.07 / l)

Delivery by October 08

Spiritus Glass Cleaner

Frosch Spiritus Glass Cleaner , 500 ml

  • Effective against grease
  • Streak-free cleaning
  • Vegan formula
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Citrus Shower & Bathroom Cleaner

Frosch Citrus Shower & Bathroom Cleaner , 950 ml

  • Fight water stains & limescale
  • Natural actives ingredients
  • Fresh scent
CHF 5.00 (CHF 5.26 / l)

Delivery by October 08

Liquid Hand Soap Refill Bag

Frosch Liquid Hand Soap Refill Bag , Aloe vera (500 ml)

  • 100% recyclable
  • Vegan formula
  • Gently cleanses
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Tartaric Acid Shower & Bath Cleaner

Frosch Tartaric Acid Shower & Bath Cleaner, 500 ml

  • Suitable for the entire bathroom
  • Dissolves limescale, dirt & water stains
  • With plant-based surfactants
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Oase Room Freshener

Frosch Oase Room Freshener , Orange blossom (90 ml)

  • Delightful fragrances
  • With natural oils
  • Easy to use
CHF 8.00 (CHF 88.89 / l)

Delivery by October 08

Citrus Washing Machine Sanitiser

Frosch Citrus Washing Machine Sanitiser, 250 g

  • 3-in-1: cleans, descales, refreshes
  • With the natural power of citric acid
  • Gentle on materials
CHF 6.00 (CHF 24.00 / kg)

Delivery by October 08

Zero Sensitive Hand Wash Lotion

Frosch Zero Sensitive Hand Wash Lotion, 500 ml

  • Ideal for frequent hand washing
  • 100 % recyclable packaging
  • Without colourants & fragrances
CHF 4.36 CHF 5.45 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 08

Grease Remover - Grapefruit

Frosch Grease Remover -​ Grapefruit , 500 ml

  • Effective against grease & dirt
  • For wipeable surfaces
  • Food-safe formula
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Kitchen Hygiene Cleaner

Frosch Kitchen Hygiene Cleaner, 300 ml

  • Removes dirt & odours
  • For wipeable surfaces
  • With juniper extracts
CHF 4.55 (CHF 15.17 / l)

Delivery by October 08

Anti-Calc Raspberry Vinegar

Frosch Anti-​Calc Raspberry Vinegar, Refill bag (950 ml)

  • Effective against limescale & dirt
  • Ideal for kitchen & bathroom use
  • Short exposure time
CHF 5.00 (CHF 5.26 / l)

Delivery by October 08

Limescale Remover Essence Vinegar

Frosch Limescale Remover Essence Vinegar, 300 ml

  • For kitchens & bathrooms
  • With fruit vinegar
  • Also ideal for pots & kettles
CHF 3.35 (CHF 11.17 / l)

Delivery by October 08

Carpet & Upholstery Spray

Frosch Carpet & Upholstery Spray, 500 ml

  • Removes stains in no time at all
  • Gentle on colours & fibres
  • Neutralises odours
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Oase Room Freshener Refill Pack

Frosch Oase Room Freshener Refill Pack , Orange blossom (90 ml)

  • Made from natural oils
  • Wonderful fragrances
  • Lasts for 6-8 weeks
CHF 6.00 (CHF 66.67 / l)

Delivery by October 08

Toilet Cleaner Vinegar

Frosch Toilet Cleaner Vinegar, 750 ml

  • Effective against limescale, urine scale & dirt
  • With abrasive pumice powder
  • Vegan formula
CHF 4.55 (CHF 6.07 / l)

Delivery by October 08

Glass Ceramic Cleaner - Citrus

Frosch Glass Ceramic Cleaner -​ Citrus, 300 ml

  • For induction & glass ceramic hobs
  • Fights dirt & grease
  • With citrus oil
CHF 4.55 (CHF 15.17 / l)

Delivery by October 08

Multi-Surface Cleaner - Orange

Frosch Multi-​Surface Cleaner -​ Orange , 500 ml

  • Removes dirt
  • For wipeable surfaces
  • Streak-free cleanliness
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Active Soda Cleaner

Frosch Active Soda Cleaner , 950 ml

  • Formulated with natural soda
  • Versatile in use
  • Safe for use in food & kitchen areas
CHF 5.00 (CHF 5.26 / l)

Delivery by October 08

Wood Cleaner

Frosch Wood Cleaner, 750 ml

  • For all types of wood
  • Cleans & cares
  • With an orange fragrance
CHF 4.00 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 08

Lavender Hygiene Cleaner

Frosch Lavender Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Cleans bathrooms & toilets
  • Effectiev against limescale & soap deposits
  • Wonderful lavender fragrance
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Orange All-Purpose Cleaner

Frosch Orange All-​Purpose Cleaner, 750 ml

  • Fresh cleanliness for floors & surfaces
  • Removes grease & dirt
  • With a citrus scent
CHF 4.00 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 08

Baby Hygiene Cleaner

Frosch Baby Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Ideal for surfaces
  • pH-neutral formulation
  • Without dyes & fragrances
CHF 6.00 (CHF 12.00 / l)

Delivery by October 08

Lemon Scouring Milk

Frosch Lemon Scouring Milk, 500 ml

  • Marble powder against crusts
  • Gentle on stainless steel & ceramics
  • Microplastic-free formula
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Scouring Milk

Frosch Scouring Milk, 500 ml

  • Marble powder power that fights dirt
  • Also ideal for stainless steel & ceramics
  • Sustainable & microplastic-free
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Cleaners by the German brand, Frosch, are sustainably produced - powerful yet gentle cleaning action for your home.