Skin-Friendly Laundy Detergent by Frosch

Dermatologically tested liquid detergents

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Properties Certificates Use for Washing temperature
Filter

Laundry Detergents : 21 items

Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent

Frosch Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent, 5 litres

  • Colour & fibre protection
  • Hypoallergenic
  • 20°C - 95°C
CHF 31.61 CHF 35.00 (CHF 6.32 / l)

Delivery by October 08

Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 6.01 / l)

Delivery by October 08

Active Soda Detergent

Frosch Active Soda Detergent, 1,50 l

  • For textiles
  • Washing temperature: 20 - 95°C
  • Very high cleaning performance
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 08

Baby Pre-wash Spray

Frosch Baby Pre-​wash Spray, 300 ml

  • Powerful cleaning
  • Skin- friendly
  • High biodegradability
CHF 5.40 CHF 6.00 (CHF 18.00 / l)

Delivery by October 08

Sensitive Aloe Vera Fabric Softener

Frosch Sensitive Aloe Vera Fabric Softener, Cotton blossom (900 ml)

  • For coloured & white laundry
  • Protects the textile fibres
  • Hypoallergenic formula
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 4.78 / l)

Delivery by October 08

Zero Sensitive Laundry Detergent

Frosch Zero Sensitive Laundry Detergent, 1.500 ml

  • For coloured & white laundry
  • Without colourants
  • 30° - 95° C
CHF 11.23 CHF 14.05 (CHF 7.49 / l)

Delivery by October 08

Delicates and Wool Detergent

Frosch Delicates and Wool Detergent, 1,50 l

  • Without bleach
  • No optical brighteners
  • Temperature: 20 - 60°C
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 08

Citrus All-Purpose Washing Powder

Frosch Citrus All-​Purpose Washing Powder, 1,45 kg

  • Ideal for white fabrics
  • Suitable for washing that can be boiled
  • 30°C - 90°C
CHF 12.13 CHF 13.50 (CHF 8.37 / kg)

Delivery by October 08

Citrus Stain Remover

Frosch Citrus Stain Remover , 75 ml

  • For coloured & white laundry
  • Effective against grease stains
  • Gentle on colours & vegan
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 08

Pomegranate Colour Liquid Laundry Detegent

Frosch Pomegranate Colour Liquid Laundry Detegent, 1.50 litres (bag)

  • For colour-fast fabrics
  • Colour protection
  • 20°C - 60°C
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 08

Hygiene Fabric Softener

Frosch Hygiene Fabric Softener, Lavender (900 ml)

  • For coloured & white laundry
  • Protects the textile fibres
  • Hypoallergenic formula
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 4.78 / l)

Delivery by October 08

Zero Sensitive Fabric Softener

Frosch Zero Sensitive Fabric Softener , 750 ml

  • Free from colourants & perfume
  • With nourishing urea
  • Delicate fragrance
CHF 3.82 CHF 4.80 (CHF 5.09 / l)

Delivery by October 08

Citrus Laundry Detergent

Frosch Citrus Laundry Detergent, 1.50 litres (bag)

  • For white & hot wash
  • 20° C - 95° C
  • For approx. 22 wash cycles
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 08

Pomegranate Washing Powder for Colours

Frosch Pomegranate Washing Powder for Colours, 3,42 kg

  • Colour-fast fabrics
  • Fruity scent
  • 30°C - 60°C
CHF 24.58 CHF 27.50 (CHF 7.19 / kg)

Delivery by October 08

Aloe Vera Sensitive Washing Powder

Frosch Aloe Vera Sensitive Washing Powder, 3,42 kg

  • For sensitive skin
  • Delicate fragrance
  • 30°C - 95°C
CHF 24.58 CHF 27.50 (CHF 7.19 / kg)

Delivery by October 08

Stain & Pre-Wash Spray like Bile Soap

Frosch Stain & Pre-​Wash Spray like Bile Soap , 500 ml

  • For coloured & white laundry
  • Practical spray
  • For stains containing enzymes & proteins
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 12.60 / l)

Delivery by October 08

like Bile Soap Stain Remover

Frosch like Bile Soap Stain Remover , 75 ml

  • For coloured & white laundry
  • Colour-protecting formulation
  • Vegan
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 08

Active Oxygen Stain Remover

Frosch Active Oxygen Stain Remover , 75 ml

  • For white & coloured laundry
  • Removes bleachable stains
  • Vegan formula
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 08

Baby Laundry Detergent

Frosch Baby Laundry Detergent , 1,45 kg

  • For whites & hot wash
  • Without fragrances & dyes
  • 30 °C - 95 °C
CHF 12.63 CHF 14.05 (CHF 8.71 / kg)

Delivery by October 08

Universal Laundry Detergent

Frosch Universal Laundry Detergent, 1,50 l

  • With apple extracts
  • Vegan
  • 20°C - 95°C
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 08

Baby Fabric Softener

Frosch Baby Fabric Softener , 750 ml

  • For 30 loads of laundry
  • Zero dyes
  • Mild fragrances
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 5.73 / l)

Delivery by October 08

The laundry detergents by the German brand, Frosch, are sustainably produced, skin-friendly and gentle on fibres.