Sensitive dishwashing liquid by Frosch

Powerful & Skin-Friendly

Filter & sort

Prices Highlights Properties Certificates Use for Effective
Filter

Washing-Up Liquid: 16 items

Baby Dish Soap

Frosch Baby Dish Soap, 500 ml

  • pH-neutral
  • Without perfume
  • Without dyes
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Zero Sensitive Dishwashing Lotion

Frosch Zero Sensitive Dishwashing Lotion, 500 ml

  • High rinsing power
  • pH-neutral
  • Ideal for sensitive skin
CHF 3.56 CHF 4.45 (CHF 7.12 / l)

Delivery by October 08

Lime Dish Soap

Frosch Lime Dish Soap, 750 ml

  • Excellent cleaning properties
  • pH neutral
  • For clean dishes
CHF 4.00 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 08

Lime Classic Dishwasher Tabs

Frosch Lime Classic Dishwasher Tabs, 70 pieces

  • Water-soluble wrapper
  • Contents: 70 tabs
  • Fresh scent
CHF 14.95 (CHF 0.21 / pc)

Delivery by October 08

All-in-1 Active Soda Dishwasher Tabs

Frosch All-​in-​1 Active Soda Dishwasher Tabs, 30 tabs

  • High grease dissolving power
  • For crystal-clear shine
  • Food-safe
CHF 10.00 (CHF 18.52 / kg)

Delivery by October 08

Rinse Aid

Frosch Rinse Aid, 750 ml

  • Recyclable packaging
  • Prevents streaks
  • Microplastic-free
CHF 6.00 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Dishwashing Balm - Pomegranate

Frosch Dishwashing Balm -​ Pomegranate, 500 ml

  • pH-skin neutral
  • Pomegranate extracts
  • Fruity scent
CHF 3.55 (CHF 7.10 / l)

Delivery by October 08

Active Soda Washing Up Concentrate

Frosch Active Soda Washing Up Concentrate, 500 ml

  • For crockery, pans & pots
  • Strong grease-dissolving power
  • With a pH-neutral formula
CHF 4.00 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

All-in-1 Dishwasher Gel - Lime

Frosch All-​in-​1 Dishwasher Gel -​ Lime, 650 ml

  • Effective against grease & deposits
  • For up to 40 loads
  • Includes salt & rinse aid
CHF 10.00 (CHF 15.38 / l)

Delivery by October 08

Washing-Up Liquid - Aloe Vera

Frosch Washing-​Up Liquid -​ Aloe Vera, Refill bag 800 ml

  • Gentle on the skin
  • With plant surfactants
  • 5.5 pH level adapted to the skin
CHF 4.00 (CHF 5.00 / l)

Delivery by October 08

Washing-Up Liquid - Lemon

Frosch Washing-​Up Liquid -​ Lemon, 750 ml

  • pH skin neutral
  • Economical and effective
  • Tough on grease and dried-on food
CHF 4.00 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 08

All-in-1 Dishwasher Tabs - Lime

Frosch All-​in-​1 Dishwasher Tabs -​ Lime, 50 pieces

  • Wrapped in a water-soluble film
  • Powerful formula
  • With lime extracts
CHF 14.95 (CHF 0.30 / pc)

Delivery by October 08

Dishwashing Balm - Citrus

Frosch Dishwashing Balm -​ Citrus, 500 ml

  • Fresh citrus scent
  • Gentle on the skin
  • Tough on grease
CHF 3.55 (CHF 7.10 / l)

Delivery by October 08

Raspberry Washing Up Concentrate

Frosch Raspberry Washing Up Concentrate, 500 ml

  • Fights grease & burnt-on food
  • For all types of dishes
  • Particularly skin-friendly
CHF 4.00 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Blood Orange Rinse Concentrate

Frosch Blood Orange Rinse Concentrate, 500 ml

  • For dishes, pots & pans
  • Against grease & burnt-on food
  • Particularly skin-friendly
CHF 4.00 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Powerful Washing-Up Liquid - Lemon Mint

Frosch Powerful Washing-​Up Liquid -​ Lemon Mint, 800 ml

  • For dishes, pots & pans
  • Dissolves stubborn deposits
  • pH-neutral formula with a fresh fragrance
CHF 4.45 (CHF 5.56 / l)

Delivery by October 08

The dish soaps by the German brand, Frosch, are sustainably produced and based on botanical surfactants. Skin-friendly and with a rich consistency, these products are tough on grease.