Frosch Liquid Hand Soap Refill Bag , Aloe vera (500 ml)

Free from microplastics & EDTA

CHF 4.80

(CHF 9.60 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Aloe vera

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% recyclable
  • Vegan formula
  • Gently cleanses

Frequently bought together with Frosch Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent, 5 litres

Frosch Liquid Hand Soap Refill Bag , Aloe vera (500 ml) CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)
Frosch Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent, 5 litres CHF 35.00 (CHF 7.00 / l)
Total price: CHF 39.80
Description

With the Frosch liquid soap refill bag, you can replenish your hand soap while reducing packaging waste. This 100% recyclable refill bag generates less waste compared to purchasing a new plastic soap dispenser, making it an eco-friendly choice.

The hand soap is 5.5 pH-neutral and vegan. It provides thorough yet gentle cleansing and contains moisturising ingredients that support the skin's natural acid mantle. The formulation is completely free from microplastics, parabens and EDTA.

Item no.: FR-116744
Content: 500 ml
EAN: 4001499967443
Brands: Frosch
Types of Products: Liquid Soaps, Body care & hygiene
Properties : Vegan
Consistency: Liquid
Features: Free from EDTA, Free from Parabens, Free from Microplastics, pH Skin Neutral, Vegan
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Glyceryl Oleate, Coco Glucoside, Aloe Barbensis, Citric Acid, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Glycol Distearate, Parfum, CI 47005, CI 42051

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Werner & Mertz GmbH & Co. KG, Neualmerstraße 13, 5400, Hallein, Germany, www.frosch.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Liquid Hand Soap Refill Bag

3 customer reviews in all languages

3,5 out of 5 stars
5 stars
2 (33%)
4 stars
2 (33%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
1 (16%)
1 Stars
1 (16%)

6 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 3 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder