FAIR ZONE - Time for Change

Innovative, plastic-free household supplies

Filter & sort

Prices Properties Material Use for Effective
Filter

FAIR ZONE: 15 items

FAIR ZONE Soap Cage

FAIR ZONE Soap Cage

  • Hygienic storage item
  • Rust-free
  • Long handle
CHF 16.65

Delivery by October 08

FAIR ZONE Coconut Scrub Sponge 2-piece set

FAIR ZONE Coconut Scrub Sponge 2-​piece set, 2 pieces

  • Compostable
  • High-quality, natural product
  • Plastic-free
CHF 3.30 (CHF 1.65 / pc)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Household Gloves

FAIR ZONE Household Gloves, M

  • Water-repellent
  • Tear-resistant
  • Sustainable material
CHF 3.30

Delivery by October 08

FAIR ZONE Disposable Latex Gloves

FAIR ZONE Disposable Latex Gloves, Medium (100 pieces)

  • Sustainable alternative
  • Durable
  • Robust
CHF 20.00 (CHF 0.20 / pc)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Rubber Bands

FAIR ZONE Rubber Bands

  • About 180 rubber bands
  • Made from natural rubber
  • Sustainable
CHF 7.75

Delivery by October 08

FAIR ZONE Shoe Polish

FAIR ZONE Shoe Polish, 100 ml

  • For natural & artificial leather
  • Vegan
  • 100% natural
CHF 12.20 (CHF 122.00 / l)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap

FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap, 160 g

  • With coconut & black cumin oil
  • Vegan
  • Fragrance-free soap
CHF 10.00 (CHF 62.50 / kg)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Coconut Rinsing Soap

FAIR ZONE Coconut Rinsing Soap, 450 g

  • Mild on the skin
  • Biodegradable
  • Versatile in use
CHF 14.45 (CHF 32.11 / kg)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Gardening Soap

FAIR ZONE Gardening Soap, 160 g

  • Effective against dirt
  • Free from synthetic additives
  • Vegan formula
CHF 10.00 (CHF 62.50 / kg)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Furniture Care

FAIR ZONE Furniture Care, 100 ml

  • For furniture made of natural wood
  • Vegan
  • Intensive care
CHF 12.20 (CHF 122.00 / l)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Recyclable Collection Bag

FAIR ZONE Recyclable Collection Bag

  • Made from recycled rice bags
  • With 4 compartments
  • Tearproof
CHF 28.00

Delivery by October 08

FAIR ZONE RecyClip, 3-piece set

FAIR ZONE RecyClip, 3-​piece set, 3 pieces

  • Made from recycled plastic
  • Versatile in use
  • Innovative design
CHF 5.24 CHF 5.50 (CHF 1.75 / pc)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Rubber Food Bag

FAIR ZONE Rubber Food Bag, Small (12 x 10 cm)

  • Resealable
  • Natural rubber coating
  • Material: cotton
CHF 8.85

Delivery by October 08

FAIR ZONE Kitul Soap Dish

FAIR ZONE Kitul Soap Dish, Medium

  • Ideal for solid soaps
  • Handcrafted
  • Material: wood
CHF 17.80

Delivery by October 08

FAIR ZONE Palmyra Basket, 3-piece set

FAIR ZONE Palmyra Basket, 3-​piece set, 3 pieces

  • Handcrafted
  • Puristic design
  • Material: palm leaves
CHF 44.50 (CHF 14.83 / pc)

Delivery by October 08

FAIR ZONE is a brand by the German company FAIR SQUARED - a company that focuses on the manufacturing of fairtrade products.
FAIR ZONE manufactures innovative products made from fairtrade raw materials. The brand's goal is to bring a halt to the flood of plastic products by creating clever, plastic-free household items that are in no way inferior to conventional products in terms of functionality or appearance.
Many of these products are made from fairtrade, natural rubber sourced from Sri Lanka. FAIR ZONE is also instrumental in the founding of Fair Rubber e.V.
FAIR ZONE stands out with its transparent and sustainable production process and a consistent renunciation of animal testing and child labor.
The brand places great importance on utilising sustainable production methods, reducing unnecessary consumption of valuable resources to ensure the smallest possible environmental footprint.