Shiny Dishes Without Disposable Plastic

Dish washing products and accessories

Filter & sort

Prices Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Washing Up: 8 items

everdrop Classic Dishwasher Tabs

everdrop Classic Dishwasher Tabs , 30 pieces

  • Film-free tabs
  • 2-phase active formula
  • Vegan
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 09

everdrop Magic Eraser

everdrop Magic Eraser, Pink

  • Removes dirt & deposits
  • For ceramics, enamel & tiles
  • Material: 100% foam glass
CHF 8.01 CHF 8.90

Delivery by October 09

everdrop Sponge Cloths - Set of 2

everdrop Sponge Cloths -​ Set of 2

  • 1x grey sponge cloth
  • 1x white sponge cloth
  • Washable up to 95°C
CHF 7.01 CHF 7.80

Delivery by October 09

everdrop All-in-One Dishwasher Tabs (24+6 pieces)

everdrop All-​in-​One Dishwasher Tabs (24+6 pieces), 30 pieces

  • Cleanses effectively
  • Vegan formula
  • Free from microplastics
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 0.32 / pc)

Delivery by October 09

everdrop Pop-up Sponge

everdrop Pop-​up Sponge

  • Microplastic-free
  • Biodegradable & vegan
  • 100% cellulose
CHF 9.01 CHF 10.00

Delivery by October 09

everdrop Washing-up Liquid Powder Sachet

everdrop Washing-​up Liquid Powder Sachet, 25 g

  • 250 ml of hand dishwashing liquid
  • Powerful grease-fighting properties
  • No microplastics
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 119.60 / kg)

Delivery by October 09

everdrop Prefilled Dish Soap

everdrop Prefilled Dish Soap

  • 1x filled dosing bottle
  • Fights grease & dried residues
  • Delicate lemon & jasmine scent
CHF 5.20 CHF 5.80

Delivery by October 09

everdrop Dishwashing Brush

everdrop Dishwashing Brush

  • Natural materials
  • Ergonomically shaped
  • Vegan
CHF 11.02 CHF 12.25

Delivery by October 09