Clean More Sustainably Without Disposable Plastic

Cleaning tabs, accessories, and more.

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning: 15 items

everdrop Prefilled Universal Cleaner

everdrop Prefilled Universal Cleaner , 500 ml

  • Fights grease & dirt
  • For surfaces
  • With lemon-basil aroma
CHF 5.20 CHF 5.80 (CHF 10.40 / l)

Delivery by October 09

everdrop Toilet Cleaner Refill Pack

everdrop Toilet Cleaner Refill Pack , 35 g

  • Sustainable powder
  • Yields 650 ml
  • Very effective against dirt & limescale deposits
CHF 4.59 CHF 5.10 (CHF 131.14 / kg)

Delivery by October 09

everdrop Bathroom Cleaner Powder Sachet

everdrop Bathroom Cleaner Powder Sachet, 30 g

  • Peppermint & rosemary
  • 91% natural origin
  • Sustainable
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 99.67 / kg)

Delivery by October 09

everdrop WC Active Tabs

everdrop WC Active Tabs, 12 pieces

  • Deep cleaning
  • Tough on dirt
  • Lime-lemongrass-patchouli fragrance
CHF 4.59 CHF 5.10 (CHF 0.38 / pc)

Delivery by October 09

everdrop Kitchen Cleaner - Power Powder Sachet

everdrop Kitchen Cleaner -​ Power Powder Sachet, 25 g

  • Suitable for the refrigerator
  • Removes stubborn stains
  • With a subtle scent
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 119.60 / kg)

Delivery by October 09

everdrop Prefilled Kitchen Cleaner

everdrop Prefilled Kitchen Cleaner , 500 ml

  • Fights grease & burnt-on food
  • Reusable bottle
  • With bergamot-lime aroma
CHF 5.20 CHF 5.80 (CHF 10.40 / l)

Delivery by October 09

everdrop Magic Eraser

everdrop Magic Eraser, Pink

  • Removes dirt & deposits
  • For ceramics, enamel & tiles
  • Material: 100% foam glass
CHF 8.01 CHF 8.90

Delivery by October 09

everdrop Sponge Cloths - Set of 2

everdrop Sponge Cloths -​ Set of 2

  • 1x grey sponge cloth
  • 1x white sponge cloth
  • Washable up to 95°C
CHF 7.01 CHF 7.80

Delivery by October 09

everdrop Universal Cleaner - Power Powder Sachet

everdrop Universal Cleaner -​ Power Powder Sachet, 30 g

  • 100% food-safe formula
  • For shining surfaces
  • Lemon and basil fragrance
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 99.67 / kg)

Delivery by October 09

everdrop Prefilled Bathroom Cleaner

everdrop Prefilled Bathroom Cleaner , 500 ml

  • Fights limescale & soap residue
  • Refillable bottle
  • With peppermint-rosemary aroma
CHF 5.20 CHF 5.80 (CHF 10.40 / l)

Delivery by October 09

everdrop Prefilled Toilet Cleaner

everdrop Prefilled Toilet Cleaner

  • 1 x Prefilled dosing bottle, 650 ml
  • Fights limescale, dirt & urine scale
  • Fruity fragrance
CHF 9.32 CHF 10.35

Delivery by October 09

everdrop Floor Cleaner Powder

everdrop Floor Cleaner Powder, 300 g

  • Streak-free shine without wiping
  • Suitable for households with animals
  • Biodegradable
CHF 6.50 CHF 7.25 (CHF 21.67 / kg)

Delivery by October 09

everdrop Cleaning and Polishing Cloths

everdrop Cleaning and Polishing Cloths

  • Ideal for glass & mirror surfaces
  • No lint or streaks
  • Made from recycled PET bottles
CHF 9.01 CHF 10.00

Delivery by October 09

everdrop Glass Bottle - Kitchen

everdrop Glass Bottle -​ Kitchen

  • Reusable
  • With min. 25% recycled glass
  • Made in Germany
CHF 13.04 CHF 14.50

Not available at the moment

everdrop Universal Glass Bottle

everdrop Universal Glass Bottle

  • Reusable
  • Made from at least 25% recycled glass
  • Made in Germany
CHF 13.04 CHF 14.50

Not available at the moment