Vegan Washing Powder Without Microplastic

Washing powder and accessories

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Material Certificates Use for Washing temperature
Filter

Laundry: 7 items

everdrop Colour Detergent

everdrop Colour Detergent, 760 g

  • For coloured & dark textiles
  • Vegan & biodegradable
  • 20 °C - 40 °C
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 13.18 / kg)

Delivery by October 08

everdrop Sensitive Universal Laundry Detergent

everdrop Sensitive Universal Laundry Detergent, 1.520 g

  • For white & light-coloured textiles
  • Active cleaning performance from 20° C
  • For approximately 38 washes
CHF 14.04 CHF 15.60 (CHF 9.24 / kg)

Delivery by October 08

everdrop Delicates Detergent

everdrop Delicates Detergent, 760 g

  • For wool & delicates
  • Washing temperature: 20 °C - 40 °C
  • For approximately 23 washes
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 10.54 / kg)

Delivery by October 08

everdrop Heavy-duty Detergent

everdrop Heavy-​duty Detergent, 760 g

  • For white & light-coloured laundry
  • Recyclable packaging
  • 20 °C - 60 °C
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 13.18 / kg)

Delivery by October 08

everdrop Detergent Storage Box

everdrop Detergent Storage Box, Heav-​Duty

  • High quality & reusable
  • Made of tinplate
  • Filling volume approx. 1900ml
CHF 16.04 CHF 17.85

Delivery by October 08

everdrop Detergent Wooden Doser

everdrop Detergent Wooden Doser

  • Certified beech wood
  • Durable & sustainable
  • 30ml capacity
CHF 9.01 CHF 10.00

Delivery by October 08

everdrop Stain Remover Powder

everdrop Stain Remover Powder, 600 g

  • For white & colourfast textiles
  • Washing temperature: 30 °C to 90 °C
  • For approximately 60 washes
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 12.50 / kg)

Delivery by October 08