Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Cherry Blossom, 60 ml

The floral-scented all-rounder for body cleansing

CHF 5.70 CHF 6.35 -10%

(CHF 95.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Triple-concentrated
  • For the face, body, hair & more
  • Delightful floral aromas

Frequently bought together with Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Lavender, 60 ml

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Cherry Blossom, 60 ml CHF 5.70 (CHF 95.00 / l)
Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Lavender, 60 ml CHF 5.70 (CHF 95.00 / l)
Total price: CHF 11.40
Description

This wonderfully fragrant liquid soap brings a touch of spring into your home. A blend of saponified oils, including coconut, olive, palm kernel, hemp and jojoba, ensures gentle cleansing, whilst the scent of cherry blossom delights the senses. Its wide range of uses makes the triple-concentrated 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Cherry Blossom a true all-rounder when it comes to cleaning.

Application: Apply 2 - 3 drops to your hand, work into a light lather, enjoy the velvety foam and then rinse thoroughly.

Uses:

  • Body, hand and facial care
  • Cleaning make-up brushes
  • Pet shampoo
  • Washing-up liquid
  • and much more
Item no.: XDK-DRBE-DOLCB02
Content: 60 ml
EAN: 018787241752
Brands: Dr. Bronner's
Types of Products: Liquid Soaps, Body care & hygiene
Scents : Floral
Properties : Vegan, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: BDIH, EWG, fair for life, NaTrue, Vegan Society
Storage information: Store in a cool, dry place, and avoid exposure to light
Features: Biodegradable, Non-GMO, Refillable, Vegan, Refill pack
Ingredients (INCI)

Aqua, Potassium Cocoate[1], Potassium Palm Kernelate[1], Potassium Olivate[1], Glycerin[2], Parfum, Potassium Hempate[2], Potassium Jo­jobate[2], Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Linalool[3]

  1. Fair Trade certified
  2. from controlled organic cultivation
  3. From Natural Essential Oils
Information & Use
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Cherry Blossom

1 customer review in all languages

4,7 out of 5 stars
5 stars
2 (66%)
4 stars
1 (33%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews
1 customer review in English
1 customer review in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder