Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Eucalyptus, 60 ml

Multifunctional cleansing with warm, invigorating notes

CHF 5.70 CHF 6.35 -10%

(CHF 95.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Triple-concentrated
  • Made from organic plant oils
  • For the face, body, hair & more

Frequently bought together with Sonett Laundry Liquid - Lavender, 2 l

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Eucalyptus, 60 ml CHF 5.70 (CHF 95.00 / l)
Sonett Laundry Liquid - Lavender, 2 l CHF 9.50 (CHF 4.75 / l)
Total price: CHF 15.20
Description

The 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Eucalyptus transforms your bathroom into a little wellness oasis. Organic eucalyptus essential oil provides a refreshing scent experience, just like in a sauna, which invigorates the senses and offers a pleasant break. Its rich base of organic plant oils ensures gentle and nourishing cleansing for the face, body, hair and more.

Application: Place 2 - 3 drops of the liquid soap in your hand, work into a light lather, enjoy the velvety foam and then rinse thoroughly.

Item no.: XDK-DRBE-DOLEU02
Content: 60 ml
EAN: 018787773024
Brands: Dr. Bronner's
Types of Products: Liquid Soaps, Body care & hygiene
Scents : Aromatic, Eucalyptus
Properties : Vegan, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: BDIH, EWG, fair for life, NaTrue, Vegan Society
Storage information: Store in a cool, dry place, and avoid exposure to light
Features: Biodegradable, Non-GMO, Refillable, Vegan, Refill pack
Ingredients (INCI)

Aqua, Potassium Cocoate[1], Potassium Palm Kernelate[1], Potassium Olivate[1], Glycerin[2], Eucalyptus Globulus Leaf Oil[2], Potassium Hempate[2], Potassium Jo­jobate[2], Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Limonene[3]

  1. Fair Trade certified
  2. from controlled organic cultivation
  3. From Natural Essential Oils
Information & Use
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Eucalyptus

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
3 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder