biolù - Eco-Friendly Cleaning Products

Universal & Other Household Cleaning Agents

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning Agents : 8 items

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner, 1 l

  • High cleaning power
  • With eucalyptus oil
  • Free of phosphates and dyes
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 2.99 / l)

Delivery by October 08

Biolu Citric Acid Powder

Biolu Citric Acid Powder, 1 kg

  • Versatile
  • No phosphates or dyes
  • Fully biodegradable
CHF 8.21 CHF 9.15 (CHF 8.21 / kg)

Delivery by October 08

Biolu Toilet Cleaner Eco Tabs

Biolu Toilet Cleaner Eco Tabs , 20 pieces

  • Removes stubborn dirt
  • Dissolves limescale
  • With a lemon-mint scent
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 0.20 / pc)

Delivery by October 08

Biolu Orange Universal Cleaner

Biolu Orange Universal Cleaner, 1 l

  • High cleaning power, very effective
  • With orange oil
  • Free of phosphates and dyes
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 08

Biolu Descaler Eco Tabs

Biolu Descaler Eco Tabs , 6 pieces

  • Suitable for almost all surfaces
  • Dissolves limescale, stains & germs
  • Citrus-herbal scent
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 0.50 / pc)

Delivery by October 08

Biolu Eco Tabs Floor Cleaner

Biolu Eco Tabs Floor Cleaner , 20 pieces

  • For parquet, stone & terracotta
  • Safe for children & animals
  • Lemon & eucalyptus scent
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Biolu Multi-use Eco Tabs

Biolu Multi-​use Eco Tabs, 4 pieces

  • For all surfaces
  • Cleans glass & mirrors
  • Plastic-free & biodegradable
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 0.75 / pc)

Delivery by October 08

Biolu Anti-Limescale Eco Tabs

Biolu Anti-​Limescale Eco Tabs , 20 pieces

  • Increases the service life of the machine
  • Protects against limescale & corrosion
  • Supports energy efficiency
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 0.25 / pc)

Not available at the moment

Cleaning agents by biolù are Vegan OK and AIAB certified. They are completely biodegradable and free of synthetic fragrances.