biolù - Laundry Detergents

Dermatologically tested & certified

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Washing temperature
Filter

Laundry Detergents: 11 items

"Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent

Biolu "Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Suitable for hand & machine wash
  • With lavender oil
  • Dermatologist tested
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 08

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent, 1 l

  • Deep cleaning
  • Natural fabric softener
  • For hand and machine washing
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 08

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent, 5 l

  • Hand & machine wash
  • Dermatologist tested
  • Free from synthetic fragrances
CHF 15.44 CHF 17.15 (CHF 3.09 / l)

Delivery by October 08

Biolu Liquid Detergent Red Apple

Biolu Liquid Detergent Red Apple, 1 l

  • White & colour textiles
  • 20°C - 60°C
  • Fine apple scent
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 08

Biolu Stain Remover Powder

Biolu Stain Remover Powder, 1,10 kg

  • Fights stubborn stains
  • Also suitable for cleaning surfaces
  • With active oxygen
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 4.63 / kg)

Delivery by October 08

Biolu Laundry Stain Remover

Biolu Laundry Stain Remover , 1 l

  • Tough on dirt
  • Plant-based
  • Gentle on the skin
CHF 6.10 CHF 6.80 (CHF 6.10 / l)

Delivery by October 08

Biolu Jasmine Fabric Softener

Biolu Jasmine Fabric Softener, 1 l

  • Hand & machine wash
  • Relaxing scent
  • Protects the fibres
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 08

Biolu Passionflower Fabric Softener

Biolu Passionflower Fabric Softener, 5 l

  • Hand & machine wash
  • For easy ironing
  • Protects the fibres
CHF 14.44 CHF 16.05 (CHF 2.89 / l)

Delivery by October 08

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent , 32 pieces

  • For white & coloured laundry
  • For machine & hand wash
  • With a lavender-eucalyptus aroma
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 0.23 / pc)

Delivery by October 08

Biolu Pomegranate Fabric Softener

Biolu Pomegranate Fabric Softener, 1 l

  • Hand & machine wash
  • Fruity scent
  • Protects the fibres
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 08

Eco Tabs Laundry Detergent for Delicates

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent for Delicates , 16 pieces

  • For wool, silk & linen
  • For hand & machine washing
  • With a fine fresh scent
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 0.45 / pc)

Delivery by October 08

The laundry detergents by biolù are Vegan OK and AIAB certified. They are dermatologically tested and free from synthetic fragrances and dyes.