Eco-Friendly Cleaners by ATTITUDE

Surface Cleaners, Bathroom Cleaners & Air Fresheners

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaners : 10 items

Attitude Tile & Hardwood Floor Cleaner

Attitude Tile & Hardwood Floor Cleaner, 1,04 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • CO2 neutral
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 7.21 / l)

Delivery by October 09

Attitude Glass & Mirror Cleaner

Attitude Glass & Mirror Cleaner, 800 ml

  • Biodegradable
  • Plant-based
  • CO2 neutral
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 09

Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

Attitude Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic
CHF 7.81 CHF 8.70 (CHF 9.76 / l)

Delivery by October 09

Attitude Fruit & Vegetable Wash

Attitude Fruit & Vegetable Wash, 800 ml

  • Free from preservatives
  • With botanical & mineral ingredients
  • Fragrance-free & hypoallergenic
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 09

Attitude Bathroom Surface Cleaner

Attitude Bathroom Surface Cleaner, 800 ml

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 09

Attitude Kitchen Surface Cleaner

Attitude Kitchen Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly production
  • Cruelty-free & 100% vegan
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 09

Attitude Shower and Surface Cleaner

Attitude Shower and Surface Cleaner, 800 ml

  • CO2 neutral
  • Biodegradable
  • Easy to use
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 09

Attitude Universal Surface Cleaner

Attitude Universal Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • With essential oils
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 09

Attitude Scent-free Bathroom Cleaner

Attitude Scent-​free Bathroom Cleaner, 700 ml

  • For the entire sanitary area
  • Removes dirt & limescale
  • Biodegradable
CHF 5.21 CHF 5.80 (CHF 7.44 / l)

Delivery by October 09

Attitude All-purpose Multi-surface Cleaner

Attitude All-​purpose Multi-​surface Cleaner, Unscented (700 ml)

  • For indoor & outdoor use
  • Biodegradable
  • Practical spray format
CHF 5.21 CHF 5.80 (CHF 7.44 / l)

Delivery by October 09