Laundry Detergent & Softener

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Washing temperature
Filter

Laundry Detergent: 17 items

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent, 1,05 l

  • Using natural ingredients
  • Pleasant fragrance
  • CO2 neutral
CHF 21.50 (CHF 20.48 / l)

Delivery by October 08

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener, 1 l

  • Soothing scent
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
CHF 10.60 (CHF 10.60 / l)

Delivery by October 08

Attitude Wildflower Fabric Softener

Attitude Wildflower Fabric Softener, 1 l

  • Economical
  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
CHF 10.60 (CHF 10.60 / l)

Delivery by October 08

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Fragrance-free
  • For coloured & white laundry
CHF 8.70 (CHF 10.88 / l)

Delivery by October 08

Attitude Wildflower Liquid Detergent

Attitude Wildflower Liquid Detergent, 2 l

  • Hypoallergenic
  • Free from enzymes
  • Plant-based
CHF 30.50 (CHF 15.25 / l)

Delivery by October 08

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
CHF 30.50 (CHF 15.25 / l)

Delivery by October 08

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

  • Natural ingredients
  • Pleasant scent
  • Biodegradable
CHF 21.50 (CHF 20.67 / l)

Delivery by October 08

Attitude Mountain Liquid Detergent & Softener

Attitude Mountain Liquid Detergent & Softener, 1,05 l

  • Free from optical brighteners
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
CHF 21.50 (CHF 20.48 / l)

Delivery by October 08

Attitude Stain Remover

Attitude Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • CO2 neutral
CHF 10.60 (CHF 13.25 / l)

Delivery by October 08

Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent

Attitude Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Ideal for all temperatures
  • For white & colour-fast laundry
  • Ideal for baby's sensitive skin
CHF 23.50 (CHF 23.50 / l)

Delivery by October 08

Attitude Sweet Lullaby Baby Fabric Softener

Attitude Sweet Lullaby Baby Fabric Softener, 1 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • Effective from 15°C
CHF 10.60 (CHF 10.60 / l)

Delivery by October 08

Attitude Lemon Peel Liquid Detergent

Attitude Lemon Peel Liquid Detergent, 1,05 l

  • Hypoallergenic
  • Free from enzymes
  • Plant-based
CHF 21.50 (CHF 20.48 / l)

Delivery by October 08

Attitude Lavender Laundry Detergent

Attitude Lavender Laundry Detergent, 2 l

  • For coloured laundry
  • Temperature: 15-90 °C
  • For 40 loads
CHF 18.05 (CHF 9.03 / l)

Delivery by October 08

Attitude Citrus Zest Fabric Softener

Attitude Citrus Zest Fabric Softener, 2 l

  • Free from colourants
  • Hypoallergenic
  • 15°C - 95°C
CHF 14.50 (CHF 7.25 / l)

Delivery by October 08

Attitude Sensitive Natural Fabric Softener

Attitude Sensitive Natural Fabric Softener, 1 l

  • Fragrance-free
  • Hypoallergenic
  • For soft & cuddly baby clothes
CHF 13.70 (CHF 13.70 / l)

Delivery by October 08

Attitude baby leaves Laundry Detergent

Attitude baby leaves Laundry Detergent, 1,05 l

  • For all textiles
  • Also effective at cold temperatures
  • Vegan & biodegradable
CHF 14.65 (CHF 13.95 / l)

Delivery by October 08

Attitude Baby Fabric Softener Fragrance Free

Attitude Baby Fabric Softener Fragrance Free, 1 l

  • Hypoallergenic
  • Without perfumes and dyes
  • Plant-based
CHF 10.60 (CHF 10.60 / l)

Not available at the moment