Natural Cleaning Products for Babies & Children

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective
Filter

Baby & Kids : 16 items

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent, 1,05 l

  • Using natural ingredients
  • Pleasant fragrance
  • CO2 neutral
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.25 / l)

Delivery by October 08

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener, 1 l

  • Soothing scent
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 9.52 / l)

Delivery by October 08

Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

Attitude Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic
CHF 7.81 CHF 8.70 (CHF 9.76 / l)

Delivery by October 08

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Fragrance-free
  • For coloured & white laundry
CHF 7.81 CHF 8.70 (CHF 9.76 / l)

Delivery by October 08

Attitude Baby Unscented Washing Up Liquid

Attitude Baby Unscented Washing Up Liquid, 700 ml

  • Hypoallergenic
  • For bottles and pacifiers
  • Unscented
CHF 6.39 CHF 7.10 (CHF 9.13 / l)

Delivery by October 08

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
CHF 27.60 CHF 30.50 (CHF 13.80 / l)

Delivery by October 08

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

  • Natural ingredients
  • Pleasant scent
  • Biodegradable
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.42 / l)

Delivery by October 08

Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent

Attitude Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Ideal for all temperatures
  • For white & colour-fast laundry
  • Ideal for baby's sensitive skin
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 21.06 / l)

Delivery by October 08

Attitude Sweet Lullaby Baby Fabric Softener

Attitude Sweet Lullaby Baby Fabric Softener, 1 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • Effective from 15°C
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 9.52 / l)

Delivery by October 08

Sensitive Baby Bottle & Dishwashing Liquid

Attitude Sensitive Baby Bottle & Dishwashing Liquid, 700 ml

  • Fragrance-free
  • Fat-dissolving formula
  • Ideal for bottles, pacifiers, etc.
CHF 8.61 CHF 9.55 (CHF 12.30 / l)

Delivery by October 08

little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap

Attitude little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Delicate lather
  • Protective properties
  • Hypoallergenic
CHF 9.32 CHF 10.35 (CHF 31.59 / l)

Delivery by October 08

Attitude Natural Baby Wipes

Attitude Natural Baby Wipes, 72 pieces

  • 100% biodegradable
  • Fragrance-free
  • Without parabens
CHF 12.93 CHF 14.35 (CHF 0.18 / pc)

Delivery by October 08

little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap

Attitude little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Protective properties
  • Exotic fruity scent
  • Hypoallergenic
CHF 9.32 CHF 10.35 (CHF 31.59 / l)

Delivery by October 08

Attitude Sensitive Natural Fabric Softener

Attitude Sensitive Natural Fabric Softener, 1 l

  • Fragrance-free
  • Hypoallergenic
  • For soft & cuddly baby clothes
CHF 12.33 CHF 13.70 (CHF 12.33 / l)

Delivery by October 08

baby leaves Baby Bottle Dishwashing Liquid

Attitude baby leaves Baby Bottle Dishwashing Liquid, Peach nectar (700 ml)

  • For bottles & pacifiers
  • Dissolves impurities & grease
  • Hypoallergenic & biodegradable
CHF 4.80 CHF 5.35 (CHF 6.86 / l)

Delivery by October 08

Attitude Baby Fabric Softener Fragrance Free

Attitude Baby Fabric Softener Fragrance Free, 1 l

  • Hypoallergenic
  • Without perfumes and dyes
  • Plant-based
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 9.52 / l)

Not available at the moment