Ulrich natürlich Wool Detergent with Lanolin in a Glass Bottle, 500 ml

For gorgeously soft laundry

CHF 13.95 CHF 15.50 -10%

(CHF 27.90 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 19 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Cares for your woollen garments
  • Without fragrances
  • Eco-friendly packaging

Frequently bought together with Ulrich natürlich Cashmere & Merino Wool Detergent, 500 ml

Ulrich natürlich Wool Detergent with Lanolin in a Glass Bottle, 500 ml CHF 13.95 (CHF 27.90 / l)
Ulrich natürlich Cashmere & Merino Wool Detergent, 500 ml CHF 11.53 (CHF 23.06 / l)
Total price: CHF 25.48
Description

This eco-friendly detergent contains lanolin to provide a waxy barrier while ensuring your wool garments stay soft and cosy.
The formula contains no palm oil, fragrances, or enzymes, and is very economical so you only need a small amount to make your wool textiles hygienically clean and wonderfully soft.
The detergent comes in an eco-friendly glass bottle with a wooden cap.

  • Dermatologically tested
  • Suitable for allergy sufferers
  • Biodegradable & environmentally friendly
  • With high-quality, certified lanolin
  • Sustainable packaging made of glass & wood
  • Plastic-free

Use: Use 20 ml per 2.5 kg of dry laundry.

Item no.: ULN-400134
Content: 500 ml
EAN: 4035315401347
Brands: Ulrich natürlich
Type of Laundry: Wool Laundry
Types of Products: Liquid Detergent, Wool & Delicates Detergent
Scents : Neutral Fragrance
Properties : Palm oil-free, Biodegradable, Fragrance-free
Consistency: Liquid
Certificates: NCP - NATURE CARE PRODUCT, ORIGINAL dermatest
Features: Biodegradable, Fragrance Free, Free from Enzymes, Natural, Free from Optical Brighteners, Free from Palm Oil
Washing temperature: 15°C, 20°C, 30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 90°C, 95°C
Ingredients (INCI)

Aqua, Polyglyceryl-6 Laurate, Lauryl Glucoside, Sodium Coco­ Sulfate, Lactic Acid, Sodium Chloride, Benzyl Alcohol, Lanolin

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: W. Ulrich GmbH, Gewerbering 10, 86922, Eresing, Germany, www.ulrich-natuerlich.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Ulrich natürlich Wool Detergent with Lanolin in a Glass Bottle

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder