Eco-friendly Wool & Delicates Detergent

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Wool & Delicates Detergent: 14 items

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk, 1 l

  • For delicates, wool & silk
  • Fragrant lavender scent
  • 20°C - 40°C
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 09

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 09

Sonett Wool Care

Sonett Wool Care, 300 ml

  • Restores the elasticity of textiles
  • With lavender oil
  • Contains organic olive oil soap
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 26.70 / l)

Delivery by October 09

"Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent

Biolu "Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Suitable for hand & machine wash
  • With lavender oil
  • Dermatologist tested
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Waterlily & Honeydew Delicate Liquid Laundry Detergent

Ecover Waterlily & Honeydew Delicate Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • For wool & delicates
  • Gentle formula
  • Suitable for machine & handwash
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 6.30 / l)

Delivery by October 09

Black & Dark Laundry Liquid - Lime & Lotus

Ecover Black & Dark Laundry Liquid -​ Lime & Lotus, 1 l

  • Removes even heavy stains
  • Protects dark colours
  • Wash at up to 40°C
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 6.30 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent, 750 ml

  • For wool, silk & cashmere
  • Dermatologically tested
  • Natural magnolia scent
CHF 5.40 CHF 6.00 (CHF 7.20 / l)

Delivery by October 09

Uni-Sapon Concentrated Laundry Detergent

Uni-Sapon Concentrated Laundry Detergent, 3 l

  • Suitable for all kinds of materials & temperatures
  • For machine and handwash
  • Very rich formula
CHF 60.13 CHF 67.00 (CHF 20.04 / l)

Delivery by October 09

Ecover ZERO Wool & Delicates Detergent

Ecover ZERO Wool & Delicates Detergent, 1 l

  • For hand & machine wash
  • Without dyes & fragrances
  • Dermatologist tested
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 6.30 / l)

Delivery by October 09

Delicates and Wool Detergent

Frosch Delicates and Wool Detergent, 1,50 l

  • Without bleach
  • No optical brighteners
  • Temperature: 20 - 60°C
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 09

Almawin Liquid Detergent for Wool & Silk

Almawin Liquid Detergent for Wool & Silk, 750 ml

  • Vegan
  • Pleasant, fresh fragrance
  • Dermatologist tested
CHF 6.60 CHF 7.35 (CHF 8.80 / l)

Delivery by October 09

Wool, Silk and Delicate Fabrics with Lavender and Orange

Tea Natura Wool, Silk and Delicate Fabrics with Lavender and Orange, 1 l

  • Pleasant fragrance
  • For hand and machine wash
  • Anti-felt effect
CHF 6.62 CHF 7.35 (CHF 6.62 / l)

Delivery by October 09

Liquid Laundry Detergent Delicates & Wool

Klar Liquid Laundry Detergent Delicates & Wool, 500 ml

  • Suitable for wool, silk and delicates
  • Dermatologically tested
  • 1 bottle lasts for 50 washes
CHF 5.70 CHF 6.35 (CHF 11.40 / l)

Delivery by October 09

Hand Wash Laundry Detergent for Wool & Cashmere

Biopuro Hand Wash Laundry Detergent for Wool & Cashmere, 1 l

  • Dermatologically tested
  • Counteracts odours & disinfects
  • Protects the fibres
CHF 8.28 CHF 9.20 (CHF 8.28 / l)

Delivery by October 09