ALPEKO - Eco-Friendly Cleaning Agents & Laundry Detergents

Cleanliness in harmony with nature

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective
Filter

ALPEKO: 19 items

ALPEKO Wild Mint Surface Disinfectant

ALPEKO Wild Mint Surface Disinfectant, 500 ml

  • Suitable for all surfaces
  • Gentle formula
  • Fresh scent
CHF 6.10 CHF 6.11 (CHF 12.20 / l)

Delivery by November 18

ALPEKO Olive Liquid Laundry Detergent

ALPEKO Olive Liquid Laundry Detergent , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Suitable for all fabrics
  • Without optical brighteners
CHF 6.24 CHF 6.55 (CHF 12.48 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Lemon Dishwasher Gel

ALPEKO Lemon Dishwasher Gel , 3 l

  • Suitable for dishwashers
  • Hypoallergenic
  • With a lemon scent
CHF 28.00 (CHF 9.33 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Marseille Fabric Softener

ALPEKO Marseille Fabric Softener , 500 ml

  • Suitable for all textiles & colours
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
CHF 6.00 (CHF 12.00 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Marseille Laundry Detergent

ALPEKO Marseille Laundry Detergent , 500 ml

  • For all fabrics & colours
  • Hypoallergenic
  • Vegan
CHF 6.24 CHF 6.55 (CHF 12.48 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Eucalyptus Floor Cleaner

ALPEKO Eucalyptus Floor Cleaner, 500 ml

  • Also suitable for marble & stone floors
  • Concentrated formula
  • Vegan
CHF 6.55 (CHF 13.10 / l)

Delivery by November 18

ALPEKO Oven Cleaner

ALPEKO Oven Cleaner , 500 ml

  • Removes grease & dirt
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
CHF 7.25 (CHF 14.50 / l)

Delivery by November 18

ALPEKO Lemon Rinse Aid

ALPEKO Lemon Rinse Aid , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly & safe
  • Vegan
CHF 7.15 (CHF 14.30 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Olive Fabric Softener

ALPEKO Olive Fabric Softener , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Plant-based formula
  • Suitable for all textiles
CHF 5.70 CHF 6.00 (CHF 11.40 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Argan Floor Cleaner

ALPEKO Argan Floor Cleaner, 500 ml

  • Suitable for sensitive surfaces
  • Rich formula
  • Plant-based surfactants
CHF 6.55 (CHF 13.10 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Lavender Floor Cleaner

ALPEKO Lavender Floor Cleaner , 500 ml

  • Suitable for all types of floors
  • Hypoallergenic & pH-neutral
  • Delicate lavender scent
CHF 6.55 (CHF 13.10 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Organic Lavender & Rosemary Dish Soap

ALPEKO Organic Lavender & Rosemary Dish Soap, 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Natural formula
  • Fresh herbal scent
CHF 5.70 CHF 6.00 (CHF 11.40 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Rose Floor Cleaner

ALPEKO Rose Floor Cleaner, 500 ml

  • For all types of floors
  • Free from harmful residues
  • Rose & peony scent
CHF 6.55 (CHF 13.10 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Thyme & Orange Dish Soap

ALPEKO Thyme & Orange Dish Soap, 500 ml

  • Plant-based surfactants
  • Natural formula
  • Invigorating herbal scent
CHF 5.70 CHF 6.00 (CHF 11.40 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Lemon Floor Cleaner

ALPEKO Lemon Floor Cleaner, 500 ml

  • Neutral pH
  • High dirt-dissolving power
  • Plant-based formula
CHF 6.55 (CHF 13.10 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Lavender Glass Cleaner

ALPEKO Lavender Glass Cleaner, 500 ml

  • Very rich formula
  • Antistatic effect
  • Gentle on surfaces
CHF 6.10 CHF 6.11 (CHF 12.20 / l)

Delivery by November 18

ALPEKO Eucalyptus Degreaser

ALPEKO Eucalyptus Degreaser, 500 ml

  • For surfaces
  • Without any harmful residues
  • Delicate scent
CHF 6.10 CHF 6.11 (CHF 12.20 / l)

Delivery by November 18

ALPEKO Descaler

ALPEKO Descaler , 500 ml

  • Removes limescale & rust
  • Versatile
  • Natural formula
CHF 6.70 (CHF 13.40 / l)

Delivery by November 18

ALPEKO Lemon Dish Soap

ALPEKO Lemon Dish Soap, 500 ml

  • Plant-based surfactants
  • Dissolves grease & dirt
  • Lemon fragrance composition
CHF 5.70 CHF 6.00 (CHF 11.40 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO has been developing natural cleaning agents with alpine flair since 2017! They are not only extremely effective and practical but also gentle on the environment. The diverse product range is based on natural ingredients and the formulas are free from synthetic additives, animal ingredients and nickel. Furthermore, the product formulas are not tested on animals. 100% green energy from renewable sources is used during production and the packaging is recyclable. All-round cleaning agents for a clean home.