Vegan Stain Remover Gels & Sprays

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Stain Remover : 28 items

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 3.35 (CHF 16.75 / l)

Delivery by October 08

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Fragrance-free
  • For coloured & white laundry
CHF 8.70 (CHF 10.88 / l)

Delivery by October 08

Sonett Stain Removal Spray

Sonett Stain Removal Spray, 100 ml

  • Sugar surfactant with organic soapwort extract
  • Also suitable for wool & silk
  • Effective on stains
CHF 3.30 (CHF 33.00 / l)

Delivery by October 08

Biolu Stain Remover Powder

Biolu Stain Remover Powder, 1,10 kg

  • Fights stubborn stains
  • Also suitable for cleaning surfaces
  • With active oxygen
CHF 5.65 (CHF 5.14 / kg)

Delivery by October 08

Attitude Stain Remover

Attitude Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • CO2 neutral
CHF 10.60 (CHF 13.25 / l)

Delivery by October 08

Citrus Stain Remover

Frosch Citrus Stain Remover , 75 ml

  • For coloured & white laundry
  • Effective against grease stains
  • Gentle on colours & vegan
CHF 4.00 (CHF 53.33 / l)

Delivery by October 08

Almawin Laundry Booster

Almawin Laundry Booster, 240 g

  • Ideal for heavily soiled laundry
  • Temperature: from 20 °C
  • Removes stubborn stains
CHF 5.25 (CHF 21.88 / kg)

Delivery by October 08

Klar Stain Removal Salt

Klar Stain Removal Salt, 400 g

  • Dermatologically tested
  • Effective from 30 °C
  • Vegan
CHF 4.20 (CHF 10.50 / kg)

Delivery by October 08

planet pure Stain Remover - Orange

planet pure Stain Remover -​ Orange, 100 ml

  • For white & coloured laundry
  • For grease stains & more
  • Pleasant fragrance
CHF 3.10 (CHF 31.00 / l)

Delivery by October 08

Biolu Laundry Stain Remover

Biolu Laundry Stain Remover , 1 l

  • Tough on dirt
  • Plant-based
  • Gentle on the skin
CHF 6.80 (CHF 6.80 / l)

Delivery by October 08

beltrán Black Soap

beltrán Black Soap, 500 g

  • 100 % natural plant-based
  • Effective against stains, gentle on the environment
  • Versatile for home, laundry & garden
CHF 3.90 (CHF 7.80 / kg)

Delivery by October 08

Stain & Pre-Wash Spray like Bile Soap

Frosch Stain & Pre-​Wash Spray like Bile Soap , 500 ml

  • For coloured & white laundry
  • Practical spray
  • For stains containing enzymes & proteins
CHF 7.00 (CHF 14.00 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Stain Remover Salt

Ulrich natürlich Stain Remover Salt, 900 g

  • For pretreatment & bleaching
  • For cleaner laundry
  • Vegan
CHF 10.50 (CHF 11.67 / kg)

Delivery by October 08

like Bile Soap Stain Remover

Frosch like Bile Soap Stain Remover , 75 ml

  • For coloured & white laundry
  • Colour-protecting formulation
  • Vegan
CHF 4.00 (CHF 53.33 / l)

Delivery by October 08

Active Oxygen Stain Remover

Frosch Active Oxygen Stain Remover , 75 ml

  • For white & coloured laundry
  • Removes bleachable stains
  • Vegan formula
CHF 4.00 (CHF 53.33 / l)

Delivery by October 08

Tadé Clay

Tadé Clay, 200 g

  • Neutralises odours
  • Ideal for removing stains
  • Particularly absorbent
CHF 5.25 (CHF 26.25 / kg)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Stain Remover for Textiles

pierpaoli ekos Stain Remover for Textiles, 500 ml

  • Ideal for pretreating stains
  • With active oxygen
  • Mint & eucalyptus fragrance
CHF 4.40 (CHF 8.80 / l)

Delivery by October 08

biobel Stain Remover

biobel Stain Remover, 750 ml

  • Tough on grease
  • Effective & easy to use
  • Vegan
CHF 5.10 (CHF 6.80 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Stain Remover with Panama Bark Extract

Ulrich natürlich Stain Remover with Panama Bark Extract, 250 ml

  • Effective against stains
  • Versatile
  • Vegan
CHF 14.25 (CHF 57.00 / l)

Delivery by October 08

everdrop Stain Remover Powder

everdrop Stain Remover Powder, 600 g

  • For white & colourfast textiles
  • Washing temperature: 30 °C to 90 °C
  • For approximately 60 washes
CHF 8.35 (CHF 13.92 / kg)

Delivery by October 08

OKAY Stain Remover - Bossy Chick

OKAY Stain Remover -​ Bossy Chick , 250 ml

  • For textiles
  • Multipurpose
  • Effectively combats stains
CHF 8.41 CHF 8.85 (CHF 33.64 / l)

Delivery by October 08

bluu Stain Remover Soap Stick

bluu Stain Remover Soap Stick

  • For all textiles
  • Plant-based ingredients
  • Free from plastic & chemicals
CHF 7.70

Delivery by October 08

ecolunes Fragrance-Free Baby Stain Remover

ecolunes Fragrance-​Free Baby Stain Remover, 300 ml

  • For baby laundry
  • Powerful formula
  • Free from colourants & parabens
CHF 5.10 (CHF 17.00 / l)

Delivery by October 08

purenn Universal Stain Remover

purenn Universal Stain Remover, 100 ml

  • For various household stains
  • Lightweight & universally applicable
  • Skin & animal-friendly
CHF 3.83 CHF 4.05 (CHF 38.30 / l)

Delivery by October 08

planet pure Stain Remover Powder

planet pure Stain Remover Powder, 450 g

  • For colour-fast & white laundry
  • As an additive to basic washing powders
  • For coffee, grass and fruit stains
CHF 7.35 (CHF 16.33 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Stain Remover

Tea Natura Stain Remover, 500 g

  • Without bleaching agents
  • For colored and white textiles
  • With active oxygen
CHF 7.15 (CHF 14.30 / kg)

Delivery by October 08

ecolunes Fragrance-Free Stain Remover

ecolunes Fragrance-​Free Stain Remover, 500 ml

  • For all types of laundry
  • Paraben-free
  • For 15 °C - 90 °C
CHF 6.10 (CHF 12.20 / l)

Delivery by October 08

ooohne Solid Stain Remover

ooohne Solid Stain Remover, 70 g

  • For cotton, blended fabrics & linen
  • For pre-treatments
  • Vegan formula
CHF 6.10 (CHF 87.14 / kg)

Delivery by October 08