Klar Fabric Softener, 750 ml

For naturally soft, fragrance-free laundry

CHF 3.39 CHF 3.75 -10%

(CHF 4.52 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 750 ml

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 19 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Well tolerated by the skin
  • Ideal for those allergic to fragrances
  • Biodegradable
  • Concentrated formula

Frequently bought together with Klar Universal Detergent, 1,50 l

Klar Fabric Softener, 750 ml CHF 3.39 (CHF 4.52 / l)
Klar Universal Detergent, 1,50 l CHF 6.80 (CHF 4.53 / l)
Total price: CHF 10.19
Description

The sensitive fabric softener is ideal for people with skin sensitivity and prone to allergies. It softens the laundry in a natural way and is free from fragrances.

Properties:

  • well tolerated by the skin - dermatologically proven
  • rich, concentrated formula
  • recyclable packaging

Application:

  • Recommended dosage instructions can be found on the packaging.
  • Pour the fabric softener in the designated compartment of your washing machine.
Item no.: BG-6628750
Content: 750 ml
EAN: 4019555706264
Brands: Klar
Type of Laundry: Coloured Laundry, Hand wash, Hot Wash, Easy Care Laundry, White Linen
Types of Products: Fabric Softener
Certificates: ECOCERT, Vegan Society
Ingredients (INCI)

Aqua, Dihydogenated Palmoyethil Hydroxyethylmonium Methosulfate, Isopropanol, Citric Acid

Ingredients

> = 5 < 15% cationic surfactants, Drinking Water, Isopropanol, Citric Acid

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: AlmaWin Reinigungskonzentrate GmbH, Talstraße 2, 73650, Winterbach, Germany, info@almawin.de, www.almawin.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Klar Fabric Softener

3 customer reviews in all languages

4,3 out of 5 stars
5 stars
7 (70%)
4 stars
1 (10%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
2 (20%)
1 Stars
0 (0%)

10 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 3 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder