Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Peppermint, 140 g

Mild cleanser & fragrant refreshment for the body & senses

CHF 7.00

(CHF 50.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 140 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin & hair types
  • Made from organic plant oils
  • Refreshing & revitalising
  • Gentle lather

Frequently bought together with Dr. Bronner's Tea Tree Sugar Soap, 1,90 l

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Peppermint, 140 g CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)
Dr. Bronner's Tea Tree Sugar Soap, 1,90 l CHF 66.50 (CHF 35.00 / l)
Total price: CHF 73.50
Description

A refreshing boost for body and mind! Thanks to the organic peppermint essential oil it contains, the Magic Bar Soap - Peppermint is guaranteed to perk up anyone who’s not a morning person. The revitalising and energising fragrance has a stimulating effect, whilst organic plant oils provide optimal care for the skin and protect it from drying out.

Application: Gently lather with a little water and spread evenly over the skin.

Item no.: XDK-DRBE-OBPE05-EUR
Content: 140 g
EAN: 018787231357
Brands: Dr. Bronner's
Types of Products: Bar Soaps, Body care & hygiene
Scents : Mint/Minty
Properties : Vegan, Plastic-free
Consistency: Solid
Certificates: BDIH, NaTrue, Vegan Society
Storage information: Store in a cool, dry place, and avoid exposure to light, Protect from moisture
Features: Non-GMO, Free from Plastic, Vegan
Ingredients (INCI)

Sodium Cocoate[1], Sodium Palmate[1], Aqua, Glycerin[2], Mentha Arvensis (Cornmint) Oil, Sodium Olivate[1], Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil[2], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Mentha Piperita Oil, Sodium Chloride, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Linalool

  1. Organically grown and fair trade certified
  2. from controlled organic cultivation
About the Dr. Bronner Bar Soaps
Legal guarantee & manufacturer details
Authorised representative serving as the EU responsible person.: Dr. Bronner's Europe GmbH, Judenberg 2, 88471, Laupheim, Germany, contact@drbronner.eu

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Peppermint

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder