Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Rose, 140 g

Gentle moulded soap with an elegant fragrance

New!

CHF 7.00

(CHF 50.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 140 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin & hair types
  • Gentle cleansing with a soft lather
  • Made from carefully selected organic plant oils

Frequently bought together with Dr. Bronner's Tea Tree Sugar Soap, 1,90 l

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Rose, 140 g CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)
Dr. Bronner's Tea Tree Sugar Soap, 1,90 l CHF 59.83 (CHF 31.49 / l)
Total price: CHF 66.83
Description

With its wonderfully floral fragrance, the rose soap indulges the senses whilst ensuring the skin is left clean and nourished. All the oils it contains are certified organic, pamper the skin and leave it feeling lovely.

Application: Gently lather with a little water and spread evenly over the skin.

Item no.: XDK-DRBE-OBRO05-EUR
Content: 140 g
EAN: 018787231401
Brands: Dr. Bronner's
Types of Products: Bar Soaps, Body care & hygiene
Scents : Floral, Rose
Properties : Vegan, Plastic-free
Consistency: Solid
Certificates: BDIH, NaTrue, Vegan Society
Storage information: Store in a cool, dry place, and avoid exposure to light, Protect from moisture
Features: Non-GMO, Free from Plastic, Vegan
Ingredients (INCI)

Sodium Cocoate[1], Sodium Palmate[1], Aqua, Glycerin[2], Natural Fragrance (Parfum), Sodium Olivate[1], Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil[3], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Wax[2], Maris Sal, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Citronellol, Citrus Aurantium Peel Oil, Geraniol, Limonene, Linalool, Pelargonium Graveolons (Geranium) Flower Oil

  1. aus kontrolliert biologischem Anbau, Fair-Trade zertifiziert und Regenerative Organic Certified®
  2. from controlled organic cultivation
  3. from certified organic cultivation and Regenerative Organic Certified®
About the Dr. Bronner Bar Soaps
Legal guarantee & manufacturer details
Authorised representative serving as the EU responsible person.: Dr. Bronner's Europe GmbH, Judenberg 2, 88471, Laupheim, Germany, contact@drbronner.eu

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Rose