AlmaWin - Laundry Detergents

Eco-friendly & dermatologically tested

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Laundry Detergents : 14 items

Almawin Sports & Outdoor Detergent

Almawin Sports & Outdoor Detergent, 750 ml

  • Effective against odours
  • Gentle on breathable linen
  • Effective even at 20 ° C
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 12.01 / l)

Delivery by October 08

Almawin Verbena Laundry Scent

Almawin Verbena Laundry Scent, 750 ml

  • With essential oils
  • With selected raw materials
  • Biodegradable
CHF 5.90 CHF 6.55 (CHF 7.87 / l)

Delivery by October 08

Almawin Liquid Detergent

Almawin Liquid Detergent, 1,50 l

  • For machine & hand wash
  • Washing temperatures 30°C - 95°C
  • Particularly economical
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 08

Laundry Detergent for Dark & Black Fabrics

Almawin Laundry Detergent for Dark & Black Fabrics, 750 ml

  • Suitable for natural, mixed & synthetic fibres
  • Temperature range: 20 -60°C
  • Suitable for hand wash
CHF 6.80 CHF 7.55 (CHF 9.07 / l)

Delivery by October 08

Almawin Powdered Laundry Detergent for Colors

Almawin Powdered Laundry Detergent for Colors, 2 kg

  • Gentle on colors
  • No optical brighteners
  • Dermatologist tested
CHF 16.54 CHF 18.40 (CHF 8.27 / kg)

Delivery by October 08

Lime Tree Blossom Liquid Detergent for Colours

Almawin Lime Tree Blossom Liquid Detergent for Colours, 5 l

  • Lasting colour purity
  • 30 °C to 60°C
  • Dermatologist tested
CHF 22.97 CHF 25.50 (CHF 4.59 / l)

Delivery by October 19

Almawin All-Purpose Detergent

Almawin All-​Purpose Detergent, 2 kg

  • For whites & coloureds
  • Dermatologically tested
  • 30°C - 95°C
CHF 17.05 CHF 18.95 (CHF 8.53 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Oxygen Stain Remover

Almawin Oxygen Stain Remover, 400 g

  • For the laundry
  • For the dishes
  • For home cleaning
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 9.73 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Curd Soap

Almawin Curd Soap, 100 g

  • Gentle to the skin
  • 100% vegetable
  • Biodegradable
CHF 2.08 CHF 2.30 (CHF 20.80 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Laundry Booster

Almawin Laundry Booster, 240 g

  • Ideal for heavily soiled laundry
  • Temperature: from 20 °C
  • Removes stubborn stains
CHF 4.70 CHF 5.25 (CHF 19.58 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance, 750 ml

  • With selected raw materials
  • For all fibres except membrane textiles
  • Dermatologically tested
CHF 5.60 CHF 6.25 (CHF 7.47 / l)

Delivery by October 08

Almawin Liquid Detergent for Wool & Silk

Almawin Liquid Detergent for Wool & Silk, 750 ml

  • Vegan
  • Pleasant, fresh fragrance
  • Dermatologist tested
CHF 6.60 CHF 7.35 (CHF 8.80 / l)

Delivery by October 08

Almawin Alma's Travel Set

Almawin Alma's Travel Set

  • 1x Lemongrass Dish Soap, 100 ml
  • 1x Cleanut Detergent, 100 ml
  • 1x Bathroom Cleaner, 100 ml
CHF 7.01 CHF 7.80 (CHF 7.01 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Cleanut Detergent

Almawin Cleanut Detergent, 750 ml

  • For colourfast fabrics & delicates
  • With a fabric-softener effect
  • Highly economical
CHF 6.71 CHF 7.45 (CHF 8.95 / l)

Delivery by October 19

If you are looking for laundry detergents that are dermatologically tested and mild on the skin, look no further than the AlmaWin range. All their products are free from synthetic preservatives and optical brighteners. The formulas have not been tested on animals.