AlmaWin - Dish Soaps

Eco-friendly & dermatologically tested

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for
Filter

Dish Soaps : 8 items

Almawin Dishwasher Tabs

Almawin Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • With biodegradable ingredients
  • No synthetic fragrances or colourants
  • Free from petrochemical surfactants
CHF 6.21 CHF 6.90 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Almawin Buckthorn Mandarin Dish Soap

Almawin Buckthorn Mandarin Dish Soap, 1 l

  • Gentle on hands
  • Powerful
  • Very economical
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 4.50 / l)

Delivery by October 08

Almawin Lemongrass Dish Soap

Almawin Lemongrass Dish Soap, 500 ml

  • 100% natural ingredients
  • Biodegradable
  • With essential oils
CHF 2.89 CHF 3.20 (CHF 5.78 / l)

Delivery by October 08

Almawin Dishwasher Detergent Powder

Almawin Dishwasher Detergent Powder, 2,80 kg

  • Very economical
  • Available in two sizes
  • No chemical fragrances
CHF 24.08 CHF 27.00 (CHF 8.60 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Dishwasher Rinse Aid

Almawin Dishwasher Rinse Aid, 500 ml

  • Lactic acid
  • Citric acid
  • Vegetable alcohol
CHF 4.39 CHF 4.90 (CHF 8.78 / l)

Delivery by October 08

Almawin Wild Rose Lemon Balm Dish Detergent

Almawin Wild Rose Lemon Balm Dish Detergent, 1 l

  • Gentle on hands
  • Powerful
  • Very economical
CHF 4.39 CHF 4.90 (CHF 4.39 / l)

Delivery by October 08

Almawin "TraumZauber" Eco Sponge

Almawin "TraumZauber" Eco Sponge

  • 2-pack
  • 3 layers
  • Oeko-Tex certified
CHF 4.29 CHF 4.75

Delivery by October 08

Almawin Alma's Travel Set

Almawin Alma's Travel Set

  • 1x Lemongrass Dish Soap, 100 ml
  • 1x Cleanut Detergent, 100 ml
  • 1x Bathroom Cleaner, 100 ml
CHF 7.01 CHF 7.80 (CHF 7.01 / kg)

Delivery by October 08

All dish soaps by AlmaWin are dermatologically tested and guarantee excellent skin tolerance. The range of products is made up of biodegradable concentrates that are produced using carefully selected raw materials. The dish soaps carry several certifications and are free from synthetic preservatives.