WILDA SIBERICA Antistress Pet Shampoo, 400 ml

Mild, vitamin-rich cleanser for cats & dogs

CHF 14.15

(CHF 35.38 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 400 ml

In stock from October 22

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 27 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Counteracts itchiness
  • Particularly mild
  • Soothing properties

Frequently bought together with WILDA SIBERICA Detangling Pet Conditioner, 400 ml

WILDA SIBERICA Antistress Pet Shampoo, 400 ml CHF 14.15 (CHF 35.38 / l)
WILDA SIBERICA Detangling Pet Conditioner, 400 ml CHF 14.15 (CHF 35.38 / l)
Total price: CHF 28.30
Description

This gentle cleanse is ideal for counteracting itchiness. It contains bearberry and is particularly rich in vitamins. The cleanser soothes and provides regenerative properties. The fur and skin are cleansed in a gentle way.

Directions for use:

  • Apply a generous amount of shampoo to wet fur and skin.
  • Gently massage to cleanse.
  • Rinse thoroughly with water.
  • Repeat application if needed.
  • It is recommended to follow up with the Antistress Pet Conditioner from the same line.
  • Gently brush the fur once it is dry.
Item no.: XEC-NS-45005
Content: 400 ml
EAN: 4743318102764
Brands: WILDA SIBERICA
Types of Products: Grooming , Animal Care
Properties : Vegan
Certificates: ECOCERT, Vegan Society
Features: Vegan
Ingredients (INCI)

Aqua, Melilotus Albus Extract[2], Sodium Coco­ Sulfate, Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Sodium Chloride, Arctostaphylos Uva Ursi (Bearberry) Leaf Extract[1], Rhodiola Rosea Root Extract[2], Calendula Officinalis Flower Extract[2], Potassium Oleate, Pinus Sibirica Seed Oil[1], Hippophae Rhamnoides (Sea Buckthorn) Fruit Oil[2], Glycerin, Potassium Hydroxide, Saponaria Officinalis Root Extract[2], Flavocetraria Nivalis Extract[1], Glyceryl Oleate, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citricacid, Parfum, Limonene, Linalool, Citral

  1. from wild collection
  2. from organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Eurobio Lab OÜ, Leiva 5, 12618, Tallinn, Estonia, www.eurobiolab.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for WILDA SIBERICA Antistress Pet Shampoo

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder