Kitchen Accessories

Drinking straws, cooking utensils, and more

Filter & sort

Prices Brands Properties Material Use for
Filter

Kitchen: 1 - 30 of 46 items

pandoo Silicone Bag

pandoo Silicone Bag, 500 ml

  • Suitable for all foods
  • Airtight seal
  • Dishwasher & freezer safe
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 16.02 / l)

Delivery by October 09

Bambaw Lunch Box with Metal Lid

Bambaw Lunch Box with Metal Lid, 800 ml

  • With adjustable divider
  • Leak-proof
  • Dishwasher safe
CHF 27.05 CHF 30.00

Delivery by October 09

pandoo Stainless Steel Lunchbox

pandoo Stainless Steel Lunchbox , 800 ml

  • Material: rustproof stainless steel
  • With a flexible divider
  • With a silicone seal
CHF 25.08 CHF 28.00 (CHF 31.35 / l)

Delivery by October 09

ecoLiving Reusable Baking Liner

ecoLiving Reusable Baking Liner

  • Material: silicone
  • Non-stick
  • Requires no oil or grease
CHF 15.15 CHF 16.85

Delivery by October 09

pandoo Silicone Baking Sheet

pandoo Silicone Baking Sheet , 42 x 32 cm

  • Oven-safe
  • Easy to clean
  • Reusable
CHF 9.01 CHF 10.00

Delivery by October 09

Bambaw Bamboo Cutlery Set

Bambaw Bamboo Cutlery Set, Lagoon

  • Oiled with plant oil
  • Highly durable
  • Light & compact
CHF 12.03 CHF 13.35

Delivery by October 09

pandoo Coconut Set

pandoo Coconut Set

  • 2 x spoons
  • 2 x bowls
  • Natural products
CHF 16.04 CHF 17.85

Delivery by October 09

pandoo Silicone Lid

pandoo Silicone Lid , White (6 pieces)

  • 6 different diameters
  • Durable
  • Food-grade silicone
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 1.34 / pc)

Not available at the moment

ecoLiving Wooden Lemon Reamer

ecoLiving Wooden Lemon Reamer

  • Plastic-free
  • High-quality beech wood
  • Made in Europe
CHF 3.80 CHF 4.25

Delivery by October 09

brabantia Wooden Spoon

brabantia Wooden Spoon

  • Reducing the use of plastic in the kitchen
  • For stirring and serving
  • Practical & sustainable
CHF 9.98 CHF 11.10

Delivery by October 09

brabantia Make & Take Lunchbox

brabantia Make & Take Lunchbox, M

  • Robust stainless steel
  • Airtight & leak-proof
  • Dishwasher safe
CHF 22.03 CHF 24.50

Delivery by October 21

ecoLiving Nutcracker

ecoLiving Nutcracker

  • High-quality beech wood
  • Sustainable & robust
  • Made in Europe
CHF 15.15 CHF 16.85

Delivery by October 09

Bambaw Stainless Steel Straw Set

Bambaw Stainless Steel Straw Set

  • 6 x Stainless Steel Straws
  • 1 x Cleaning Brush for Straws
  • 1 x Cotton Pouch
CHF 6.86 CHF 7.65

Delivery by October 09

pandoo Bamboo Skewers

pandoo Bamboo Skewers , 30 pieces

  • Material: 100% bamboo
  • Biodegradable
  • Versatile in use
CHF 2.70 CHF 3.00 (CHF 0.09 / pc)

Delivery by October 09

pandoo Travel Cutlery Set

pandoo Travel Cutlery Set

  • Natural material
  • Practical pouch
  • Reusable
CHF 13.04 CHF 14.50

Delivery by October 09

pandoo Disposable Bamboo Straws

pandoo Disposable Bamboo Straws, 200 pieces

  • Material: bamboo & plant starch
  • Biodegradable
  • Length: 21 cm
CHF 20.06 CHF 22.50 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 09

ecoLiving Bottle Opener

ecoLiving Bottle Opener

  • Made from wood & metal
  • Sustainable & durable
  • Plastic-free
CHF 4.05 CHF 4.50

Delivery by October 09

brabantia Wooden Kitchen Utensils Set of 3

brabantia Wooden Kitchen Utensils Set of 3

  • 3 part set
  • Beech wood
  • Great housewarming gift
CHF 25.04 CHF 28.00

Delivery by October 09

Bambaw Bamboo Straws Box

Bambaw Bamboo Straws Box, 12x 22 cm (12 pieces)

  • Eco-friendly straws
  • 1 x Cotton cover
  • 1 x Cleaning Brush for Straws
CHF 11.02 CHF 12.25 (CHF 0.92 / pc)

Delivery by October 09

brabantia Vegetable Peeler

brabantia Vegetable Peeler

  • Dishwasher safe
  • Double-sided blade
  • Made of rustproof stainless steel
CHF 8.98 CHF 10.00

Delivery by October 09

brabantia Food Peeler

brabantia Food Peeler

  • Dishwasher safe
  • Made of high-quality materials
  • Elegant & stylish design
CHF 8.98 CHF 10.00

Delivery by October 09

brabantia Silicone Wok Spatula

brabantia Silicone Wok Spatula

  • Elastic silicone
  • Rounded shape
  • Heat resistant
CHF 17.01 CHF 18.90

Delivery by October 09

brabantia Kitchen Spatula, Non-Stick

brabantia Kitchen Spatula, Non-​Stick, Small

  • For easy turning
  • Made of high-quality materials
  • Dishwasher safe
CHF 8.98 CHF 10.00

Delivery by October 09

brabantia Spaghetti Spoon, Non-Stick

brabantia Spaghetti Spoon, Non-​Stick

  • Made of stainless steel & durable plastic
  • Dishwasher safe
  • Great as a gift
CHF 8.98 CHF 10.00

Delivery by October 09

brabantia Profile Wok Turner

brabantia Profile Wok Turner

  • Made of sturdy stainless steel
  • Dishwasher safe
  • Stylish design
CHF 16.01 CHF 17.80

Delivery by October 09

brabantia Wooden Spatula

brabantia Wooden Spatula

  • With an oil glaze
  • Sustainable
  • A classic
CHF 9.98 CHF 11.10

Delivery by October 09

brabantia TASTY+ Food Peeler and Zester

brabantia TASTY+ Food Peeler and Zester, 1 piece

  • For economical peeling
  • With grater
  • Dishwasher safe
CHF 6.97 CHF 7.75

Delivery by October 09

brabantia TASTY+ Spatula + Cutting Edge

brabantia TASTY+ Spatula + Cutting Edge

  • 3-in-1 kitchen utensil
  • Durable plastic
  • Dishwasher safe
CHF 8.98 CHF 10.00

Delivery by October 09

brabantia Profile Spaghetti Spoon

brabantia Profile Spaghetti Spoon

  • Made of stainless steel
  • Dishwasher safe
  • Also great as a gift
CHF 16.01 CHF 17.80

Delivery by October 09

ecoLiving Wooden Egg Timer

ecoLiving Wooden Egg Timer

  • 5 minutes running time
  • Sustainable materials
  • Plastic free
CHF 6.31 CHF 7.00

Delivery by October 09