Sonett - Natural Household Cleaners

Toilet cleaners, bathroom cleaners, all-purpose cleaners & special treatments

Filter & sort

Prices Highlights Properties Certificates Use for Effective
Filter

Household Cleaners : 14 items

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.20 (CHF 8.40 / l)

Delivery by October 08

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
CHF 5.20 (CHF 5.20 / l)

Delivery by October 08

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Powder

Sonett Scouring Powder, 450 g

  • Cleaning agent in the form of powder
  • Suitable for ceramic glass stove tops
  • Removes burnt deposits effortlessly
CHF 3.85 (CHF 8.56 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
CHF 3.85 (CHF 7.70 / l)

Delivery by October 08

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
CHF 3.85 (CHF 5.13 / l)

Delivery by October 08

Sonett Glass Cleaner

Sonett Glass Cleaner, 1 l

  • With essential oils
  • 100% biodegradable
  • Cleans glass & plastic surfaces
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Sonett All-Purpose Cleaner Sensitive

Sonett All-​Purpose Cleaner Sensitive, 0.5 l (500 ml)

  • Free from petrochemical substances
  • Well tolerated by the skin
  • Fragrance-free & 100% biodegradable
CHF 3.85 (CHF 7.70 / l)

Delivery by October 08

Sonett Toilet Cleaner Mint-Myrtle

Sonett Toilet Cleaner Mint-​Myrtle, 750 ml

  • Vegan & 100% biodegradable
  • Contains essential oils
  • Removes impurities
CHF 3.85 (CHF 5.13 / l)

Delivery by October 08

Sonett Curd Soap

Sonett Curd Soap, 100 g

  • Free from colourants, fragrances & fillers
  • Free from petrochemicals
  • Economical in use
CHF 1.65 (CHF 16.50 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Floor Mopping Fluid

Sonett Floor Mopping Fluid, 0,50 l

  • Protects with a natural wax film
  • Does not form any layers
  • Completely biodegradable
CHF 11.15 (CHF 22.30 / l)

Delivery by October 08

Sonett Liquid Soap

Sonett Liquid Soap, 0.5 l (500 ml)

  • For stone & wood floors
  • 100% organic farming
  • Suitable for wool felting
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Floor Cleaner Concentrate for Scrubbing Machines

Sonett Floor Cleaner Concentrate for Scrubbing Machines, 1 l

  • 100% biodegradable
  • Very rich concentrate
  • Made from plant-based & mineral raw materials
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett's cleaning products include universal cleaners, bathroom cleaners, toilet cleaners, floor cleaners and more. The formulas are of the highest quality and manufactured according to Sonett's standards. They are free from enzymes and nanotechnology. No genetic engineering was involved in the manufacturing of these products. The fragrances found in the cleaners stem from controlled organic farming. The entire Sonett range is well tolerated by the skin, biodegradable, and suitable for allergy sufferers.