Natural Dish Soaps by Sonett

Dish soaps, dishwasher tabs, rinse aid & regeneration salt

Filter & sort

Prices Highlights Properties Certificates Use for Effective
Filter

Dish Soaps : 8 items

Sonett Eco-Sponge 2-Pack

Sonett Eco-​Sponge 2-​Pack

  • Made from biodegradable materials
  • Scratch-free sponge
  • Washed at a temperature of up to 60°C
CHF 2.98 CHF 3.32

Delivery by October 08

Sonett Dishwashing Liquid Lemon

Sonett Dishwashing Liquid Lemon, 300 ml

  • Insusceptible to water hardness
  • Fresh lemon scent
  • Pure plant-based surfactants
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 6.60 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing-Up Liquid - Sensitive

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Sensitive, 300 ml

  • No petrochemical ingredients
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
  • Well tolerated by the skin
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 6.60 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing-Up Liquid - Calendula

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Calendula, 300 ml

  • 100% biodegradable
  • Gentle surfactants
  • With calendula essence
CHF 2.37 CHF 2.65 (CHF 7.90 / l)

Delivery by October 08

Sonett Rinse Aid

Sonett Rinse Aid, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for all dishwashers
  • Neutral scent
  • Biodegradable
CHF 3.98 CHF 4.45 (CHF 7.96 / l)

Delivery by October 08

Sonett Dishwashers Tablets

Sonett Dishwashers Tablets, 25 pieces

  • Suitable for household dishwashers
  • Without chloric bleaching agents
  • Free from fragrances
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 0.28 / pc)

Delivery by October 08

Sonett Dishwasher Detergent

Sonett Dishwasher Detergent, 3 kg

  • Free from chloric bleaching agents, enzymes & surfactants
  • Suitable for stubborn stains
  • Compatible with household dishwashers
CHF 15.03 CHF 16.70 (CHF 5.01 / kg)

Delivery by October 08

Sonett 2-pack Eco Abrasive Sponge

Sonett 2-​pack Eco Abrasive Sponge

  • For stainless steel, ceramic, glass & porcelain
  • Made from 100 % cellulose fibres
  • Washable several times at 60 °C
CHF 2.98 CHF 3.30

Delivery by October 08

Sonett manufactures highly effective detergents for cleaning your dishes. Dish soaps, dishwasher tabs, rinse aid and regeneration salt that contains up to 100% biodegradable ingredients. The surfactants used stem from plants and mineral raw materials. All Sonett products are well tolerated by the skin and suitable for allergy sufferers.