Poliboy - Sustainable Cleaning Products

Keep your home clean hygienically

Filter & sort

Prices Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Poliboy: 16 items

Poliboy Bathroom Cleaner

Poliboy Bathroom Cleaner, 500 ml

  • For baths, tiles, & taps
  • Fights limescale & soap residues
  • Vegan & natural
CHF 3.22 CHF 3.60 (CHF 6.44 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Silver Cleaning Cloth

Poliboy Silver Cleaning Cloth

  • For jewellery, cutlery & coins
  • Removes tarnish & deposits
  • For beautiful shine
CHF 3.29 CHF 3.65

Delivery by October 08

Poliboy Concentrate for Floor Cleaning Robots

Poliboy Concentrate for Floor Cleaning Robots, 1 l

  • For all wipeable floors
  • Fast drying & low foaming
  • Fresh grapefruit fragrance
CHF 6.01 CHF 6.70 (CHF 6.01 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Dust Stopper

Poliboy Dust Stopper, Melon-​Lime (500 ml)

  • For plastic, metal, glass & wooden surfaces
  • With an anti-static formula
  • Fresh fragrance
CHF 3.49 CHF 3.90 (CHF 6.98 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner

Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner, 5 l

  • For real wood floors
  • Cleans & nourishes
  • With a fruity scent
CHF 25.12 CHF 28.00 (CHF 5.02 / l)

Delivery by October 21

Poliboy Furniture Booster

Poliboy Furniture Booster, 375 ml

  • For plastic, wood & metal furniture
  • Removes dirt, dust & stains
  • With a wonderful fresh fragrance
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 11.47 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Kitchen Cleaner

Poliboy Kitchen Cleaner, 500 ml

  • For surfaces and more
  • Powerful against grease & dirt
  • With a fresh orange scent
CHF 3.18 CHF 3.55 (CHF 6.36 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Wood Repair

Poliboy Wood Repair, 100 ml

  • For all types of varnished wood
  • Removes all impurities
  • Strength & shine
CHF 3.29 CHF 3.65 (CHF 32.90 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Floor Cleaner

Poliboy Floor Cleaner, 5 l

  • For all mopable floors
  • 100% natural active ingredients
  • With a fresh scent
CHF 25.12 CHF 28.00 (CHF 5.02 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Orange Power Cleaner

Poliboy Orange Power Cleaner, 200 ml

  • Fights grease, glue & stains
  • Can be used diluted & undiluted
  • With an orange fragrance
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 40.05 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Cotton Cloth, natural

Poliboy Cotton Cloth, natural, 2 pieces

  • Lint-free for a clean finish
  • Scratch-resistant; protects high-gloss finishes
  • Washable & reusable many times over
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 2.25 / pc)

Delivery by October 08

Poliboy Leather Booster

Poliboy Leather Booster, 375 ml

  • For smooth & grained leather
  • Increases resistance
  • Adds beautiful shine
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 11.47 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Vinegar Cleaner

Poliboy Vinegar Cleaner, 1 l

  • Strong against limescale & dirt
  • Without microplastics
  • Removes odours
CHF 3.49 CHF 3.90 (CHF 3.49 / l)

Delivery by October 08

Poliboy All-Purpose Cleaner

Poliboy All-​Purpose Cleaner, 500 ml

  • For wipeable surfaces
  • Strong against dirt
  • With a grapefruit scent
CHF 3.20 CHF 3.55 (CHF 6.40 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Glass & Surface Cleaner

Poliboy Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • For glass surfaces, mirrors, etc.
  • For streak-free cleanliness
  • Packaging made from recycled material
CHF 3.46 CHF 3.85 (CHF 6.92 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Odour Stop

Poliboy Odour Stop, 500 ml

  • For non-sensitive textiles & plastic
  • Packaging made from recycled plastic
  • Without fragrances
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Not available at the moment

Founded in 1930, Poliboy has all the products you need to keep your home clean! The vegan cleaning products are based on natural ingredients and are tough on limescale, grease, and other dirt. This company also has sustainability at its core.