planet pure Universal Laundry Detergent - Lavender, 75 W (3 l)

The all-rounder for laundry

CHF 15.54 CHF 17.27 -10%

(CHF 5.18 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 W

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For coloured & white fabrics
  • Suitable for wool & silk
  • For all washing temperatures

Frequently bought together with planet pure Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness, 75 W (3 l)

planet pure Universal Laundry Detergent - Lavender, 75 W (3 l) CHF 15.54 (CHF 5.18 / l)
planet pure Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness, 75 W (3 l) CHF 15.54 (CHF 5.18 / l)
Total price: CHF 31.08
Description

This effective universal detergent makes it easy to remove stains and dirt from your laundry. Whether wool, silk, whites or coloured laundry, this clever liquid detergent cleans all fabrics deep into the fibres, ensuring hygienic cleanliness and leaving textiles with a wonderful lavender fragrance. It is made with 98% natural ingredients and is free from microplastics.

Directions for use:

  • Use a bleach additive for white laundry.
  • Also suitable for wool and silk.
  • Please note the dosage chart (based on 4.5 kg of laundry. Use 20 ml extra for 6-7 kg and 40 ml extra for 8-10 kg of laundry)
    Water hardness Degree of dirt: light Degree of dirt: normal Degree of dirt: heavy
    Soft/medium 30 ml 40 ml 60 ml
    Hard 40 ml 50 ml 70 ml

    Hand wash: use 25 ml

Item no.: PP-WL75
Content: 3 l
EAN: 9120001461219
Brands: planet pure
Type of Laundry: Coloured Laundry, Delicates, For All Laundry, Hand wash, White Linen, Wool Laundry
Types of Products: Liquid Detergent, Wool & Delicates Detergent
Scents : Lavender
Properties : Vegan, Palm oil-free, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: V-label vegan
Features: Biodegradable, Non-GMO, Free from Sulfates, Skin Friendly, Free from Microplastics, Free from Palm Oil, Vegan
Washing temperature: 15°C, 20°C, 30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 90°C, 95°C
Ingredients

5 - 15 % Nonionic surfactants, 5 - 15 % Anionic surfactants, Potassium sorbate [1], Lavandin oil [2]

  1. Preservative
  2. Fragrances
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.

Hazard statements:

  • H319 - Causes serious eye irritation
  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
More About planet pure Products
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for planet pure Universal Laundry Detergent - Lavender

7 customer reviews in all languages

4,8 out of 5 stars
5 stars
14 (93%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
1 (6%)
1 Stars
0 (0%)

15 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 7 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder