Washing additives for perfectly clean, fresh laundry

Shop by category

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Washing Additives: 1 - 30 of 46 items

Sonett Bleaching Complex

Sonett Bleaching Complex, 900 g

  • Removes difficult stains
  • Prevents greying
  • Tough on stained dishes
CHF 5.55 (CHF 6.17 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Softener

Sonett Softener, 1 kg

  • Improves the washing performance of the laundry detergent
  • Without phosphates & fillers
  • Free from petroleum products
CHF 6.10 (CHF 6.10 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Verbena Laundry Scent

Almawin Verbena Laundry Scent, 750 ml

  • With essential oils
  • With selected raw materials
  • Biodegradable
CHF 6.55 (CHF 8.73 / l)

Delivery by October 08

"Fairy Baby" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "Fairy Baby" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for around 40 washes
  • 100% plant-based surfactants
  • With a chamomile scent
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Sodium Percarbonate

Greenatural Sodium Percarbonate, 700 g

  • Perfect bleaching agent
  • Disinfecting effect
  • May be used with temperatures as low as 30 °C
CHF 8.90 (CHF 12.71 / kg)

Delivery by October 08

Ecological Bleaching Agent & Stain Remover

Sodasan Ecological Bleaching Agent & Stain Remover, 500 g

  • effective, hygienic stain removal through active oxygen
  • unscented
  • dermatologically tested
CHF 3.55 (CHF 7.10 / kg)

Delivery by October 08

Ecover Laundry Bleach

Ecover Laundry Bleach, 0.4 kg (400 g)

  • For natural whites
  • Fights bleachable stains
  • 100% recyclable packaging
CHF 3.35 (CHF 8.38 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Bleaching Agent

Officina Naturae Bleaching Agent, 1,50 kg

  • Disinfectant
  • Removes stains from 40°C
  • Counteracts yellowing
CHF 15.85 (CHF 10.57 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Fragrance & Care Rinse

Sodasan Fragrance & Care Rinse, 750 ml

  • fiber care with organic aloe vera
  • suitable for people with sensitive skin
  • natural magnolia scent
CHF 4.80 (CHF 6.40 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Water Softener

Sodasan Water Softener, 750 g

  • No colourings or preservatives
  • Enzyme-free, non-GMO & phosphate-free
  • Dermatologically tested
CHF 6.10 (CHF 8.13 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Washing Soda

Tea Natura Washing Soda, 1 kg

  • Treats stains on textiles
  • Ideal for use as washing soda
  • Releases active oxygen at 30°C
CHF 7.70 (CHF 7.70 / kg)

Delivery by October 08

"Radiant Sun" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "Radiant Sun" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • For approx. 40 washes
  • Anti-static effect
  • Fragrance of mango & freshly cut hay
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

Almawin Oxygen Stain Remover

Almawin Oxygen Stain Remover, 400 g

  • For the laundry
  • For the dishes
  • For home cleaning
CHF 4.35 (CHF 10.88 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Sodium Percarbonate

Officina Naturae Sodium Percarbonate, 500 g

  • Versatile washing additive
  • For hand & machine washing
  • For stains & bleaching
CHF 5.45 (CHF 10.90 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance, 750 ml

  • With selected raw materials
  • For all fibres except membrane textiles
  • Dermatologically tested
CHF 6.25 (CHF 8.33 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Bleaching Percarbonate

Officina Naturae Bleaching Percarbonate, 500 g

  • Based on sodium percarbonate
  • Suitable for hand & machine wash
  • Improves the cleaning performance
CHF 8.00 (CHF 16.00 / kg)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Lanolin Wool Rinse

Ulrich natürlich Lanolin Wool Rinse, 250 ml

  • For gorgeous woollen & silk garments
  • For approx. 8 applications
  • Biodegradable
CHF 8.45 (CHF 33.80 / l)

Delivery by October 08

"Moonlit Night" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "Moonlit Night" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for about 40 loads of laundry
  • Skin-friendly formula
  • Fragrance: notes of lavender, rose & chamomile
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Laundry Fragrance

Officina Naturae Laundry Fragrance, Sea Breeze (100 ml)

  • For hand & machine washing
  • For approx. 15 uses
  • Also for room scenting
CHF 9.45 (CHF 94.50 / l)

Delivery by October 08

"White Love" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "White Love" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for approx. 40 washes
  • Natural formula
  • Fragrance: hibiscus & freshly cut hay
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

herbow Washing Soda

herbow Washing Soda, 850 g

  • Multipurpose
  • Biodegradable
  • Tough on stains & dirt
CHF 8.80 (CHF 10.35 / kg)

Delivery by October 08

Green Puffer Laundry Fragrance - Argan & Lotus

Green Puffer Laundry Fragrance -​ Argan & Lotus, 500 ml

  • Biodegradable
  • Suitable for all kinds of fabrics
  • Floral scent
CHF 20.50 (CHF 41.00 / l)

Delivery by October 08

purenn Stain Remover for Coloured Laundry

purenn Stain Remover for Coloured Laundry, 500 g

  • Effective oxygen bleach
  • For coloured laundry
  • Eco-friendly
CHF 8.90 (CHF 17.80 / kg)

Delivery by October 08

Greenatural  Laundry Perfume Powder

Greenatural Laundry Perfume Powder, Jasmine & Bergamot (120 g)

  • Long-lasting fragrance
  • Biodegradable
  • Dermatologically tested
CHF 10.00 (CHF 83.33 / kg)

Delivery by October 08

Greenatural Active Oxygen Bleach

Greenatural Active Oxygen Bleach, 900 ml

  • Removes stubborn stains
  • Also for colour laundry
  • Disinfectant
CHF 5.55 (CHF 6.17 / l)

Delivery by October 08

Klar Softening Agent

Klar Softening Agent, 2,40 kg

  • For the best results
  • Suitable for all temperatures
  • Dermatologically tested
CHF 20.00 (CHF 8.33 / kg)

Delivery by October 08

planet pure Laundry White

planet pure Laundry White, 450 g

  • For white & coloured fabrics
  • Free from chlorine & fragrances
  • For greyish stains & other stains
CHF 7.34 (CHF 16.31 / kg)

Delivery by October 08

Uni-Sapon Oxygen Bleach

Uni-Sapon Oxygen Bleach, 400 g

  • Removes stubborn stains
  • With pure sodium percarbonate
  • Temperature range: from 50°C
CHF 6.10 (CHF 15.25 / kg)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Lavender Fragrance Additive

Ulrich natürlich Lavender Fragrance Additive , 250 ml

  • For pleasantly scented laundry
  • With essential oils
  • Economical
CHF 20.50 (CHF 82.00 / l)

Delivery by October 08