herbow "Radiant Sun" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

Summery fragrance for your clean laundry

CHF 5.90

(CHF 29.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For approx. 40 washes
  • Anti-static effect
  • Fragrance of mango & freshly cut hay

Frequently bought together with herbow "Fairy Baby" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

herbow "Radiant Sun" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)
herbow "Fairy Baby" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)
Total price: CHF 11.80
Description

This clever 3-in-1 laundry fragrance combines fabric softener and conditioner in one. It leaves fabrics beautifully soft while helping to reduce static, so your freshly washed laundry feels smooth and comfortable.
Enriched with essential oils, it gives clothes a long-lasting fruity, aromatic scent of mango and freshly cut hay for a fresh, summery finish.

Item no.: SCT-50440
Content: 200 ml
EAN: 4262565350440
Brands: herbow
Type of Laundry: For All Laundry
Types of Products: Fabric Softener
Scents : Fruity, Herbaceous / Aromatic
Properties : Vegan, Biodegradable
Certificates: Vegan Society
Features: Antistatic, Biodegradable, Non-GMO, Free from Synthetic Surfactants, Skin Friendly, Natural, Vegan
Compostion

5-15 % Cationic surfactants, < 5 % Non-ionic surfactants, Perfume (Citronellol, Linalool, Coumarin), Plant-based emulsifier (Herbs), Herbal additives, Preservative

Hazard and precautionary statements

Precautionary statements:

  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P302+P352 - IF ON SKIN: Wash with plenty of water.
  • P333+P313 - If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.

Hazard statements:

  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
Herbow: Product Information & Directions for Use
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Herbow International Zrt., Derkovits út 106/C, 4400, Nyíregyháza, Hungary, lukacs.adam@herbow.hu, www.herbow.hu

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for herbow "Radiant Sun" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

6 customer reviews in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
6 (60%)
4 stars
3 (30%)
3 stars
1 (10%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

10 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 6 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder