Natural Fabric Softener

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Scents Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Fabric Softener: 1 - 30 of 52 items

Ecover Fabric Softener - Apple Blossom & Almond

Ecover Fabric Softener -​ Apple Blossom & Almond, 750 ml

  • Leaves laundry feeling super soft
  • Plant-based ingredients
  • A lovely floral fragrance
CHF 4.35 (CHF 5.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Wool Care

Sonett Wool Care, 300 ml

  • Restores the elasticity of textiles
  • With lavender oil
  • Contains organic olive oil soap
CHF 8.90 (CHF 29.67 / l)

Delivery by October 08

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener, 1 l

  • Soothing scent
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
CHF 10.60 (CHF 10.60 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Fabric Softener

Officina Naturae Fabric Softener, 4 l

  • Loosens the fibers
  • Particularly skin friendly
  • Fast and complete biodegradability
CHF 17.20 (CHF 4.30 / l)

Delivery by October 08

"Fairy Baby" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "Fairy Baby" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for around 40 washes
  • 100% plant-based surfactants
  • With a chamomile scent
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

Ecover Fabric Softener - Gardenia & Vanilla

Ecover Fabric Softener -​ Gardenia & Vanilla, 750 ml

  • Biodegradable ingredients
  • Ingredients protect the fibres
  • Vegan
CHF 4.35 (CHF 5.80 / l)

Delivery by October 08

Attitude Wildflower Fabric Softener

Attitude Wildflower Fabric Softener, 1 l

  • Economical
  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
CHF 10.60 (CHF 10.60 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Fragrance & Care Rinse

Sodasan Fragrance & Care Rinse, 750 ml

  • fiber care with organic aloe vera
  • suitable for people with sensitive skin
  • natural magnolia scent
CHF 4.80 (CHF 6.40 / l)

Delivery by October 08

Ecover ZERO Fabric Softener

Ecover ZERO Fabric Softener, 1 l

  • For coloured, delicates & kitchen laundry, as well as wool
  • Suitable for sensitive skin
  • Free from fragrances and colourants
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Zero Sensitive Fabric Softener

Frosch Zero Sensitive Fabric Softener , 750 ml

  • Free from colourants & perfume
  • With nourishing urea
  • Delicate fragrance
CHF 3.82 CHF 4.80 (CHF 5.09 / l)

Delivery by October 08

Sensitive Aloe Vera Fabric Softener

Frosch Sensitive Aloe Vera Fabric Softener, Cotton blossom (900 ml)

  • For coloured & white laundry
  • Protects the textile fibres
  • Hypoallergenic formula
CHF 4.80 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 08

Ecover Fabric Softener - Rose & Bergamot

Ecover Fabric Softener -​ Rose & Bergamot, 750 ml

  • With a concentrated soy lecithin formula
  • With rapeseed oil grown in Europe
  • For 30 wash loads
CHF 3.65 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 08

"Radiant Sun" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "Radiant Sun" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • For approx. 40 washes
  • Anti-static effect
  • Fragrance of mango & freshly cut hay
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Rose Fabric Softener

Greenatural Rose Fabric Softener, 1 l

  • Suitable for hand & machine wash
  • For white & coloured fabrics
  • Dermatologically tested
CHF 7.00 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 08

Attitude Sweet Lullaby Baby Fabric Softener

Attitude Sweet Lullaby Baby Fabric Softener, 1 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • Effective from 15°C
CHF 10.60 (CHF 10.60 / l)

Delivery by October 08

Hygiene Fabric Softener

Frosch Hygiene Fabric Softener, Lavender (900 ml)

  • For coloured & white laundry
  • Protects the textile fibres
  • Hypoallergenic formula
CHF 4.80 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Lanolin Wool Rinse

Ulrich natürlich Lanolin Wool Rinse, 250 ml

  • For gorgeous woollen & silk garments
  • For approx. 8 applications
  • Biodegradable
CHF 8.45 (CHF 33.80 / l)

Delivery by October 08

"White Love" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "White Love" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for approx. 40 washes
  • Natural formula
  • Fragrance: hibiscus & freshly cut hay
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

Green Puffer Laundry Fragrance - Argan & Lotus

Green Puffer Laundry Fragrance -​ Argan & Lotus, 500 ml

  • Biodegradable
  • Suitable for all kinds of fabrics
  • Floral scent
CHF 20.50 (CHF 41.00 / l)

Delivery by October 08

Tea Natura Mineral Fabric Softner

Tea Natura Mineral Fabric Softner, 750 g

  • Bentonite derived from volcanic ash
  • No tensides
  • Suitable for 30 wash cycles
CHF 7.80 (CHF 10.40 / kg)

Delivery by October 08

Biolu Jasmine Fabric Softener

Biolu Jasmine Fabric Softener, 1 l

  • Hand & machine wash
  • Relaxing scent
  • Protects the fibres
CHF 4.55 (CHF 4.55 / l)

Delivery by October 08

Biolu Passionflower Fabric Softener

Biolu Passionflower Fabric Softener, 5 l

  • Hand & machine wash
  • For easy ironing
  • Protects the fibres
CHF 16.05 (CHF 3.21 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Fabric Softener Powder

Greenatural Fabric Softener Powder , Jasmine & Bergamot (120 g)

  • Natural composition
  • Biodegradable
  • Enchanting scents
CHF 5.90 (CHF 49.17 / kg)

Delivery by October 08

Attitude Citrus Zest Fabric Softener

Attitude Citrus Zest Fabric Softener, 2 l

  • Free from colourants
  • Hypoallergenic
  • 15°C - 95°C
CHF 14.50 (CHF 7.25 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Vegetable Neutralising Softener

Officina Naturae Vegetable Neutralising Softener, 1 l

  • Innovative formula
  • Natural & of vegetable origin
  • Gentle on fibre
CHF 6.05 (CHF 6.05 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Marseille Fabric Softener

ALPEKO Marseille Fabric Softener , 500 ml

  • Suitable for all textiles & colours
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
CHF 6.00 (CHF 12.00 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Eco 0% Fabric Softener

Greenatural Eco 0% Fabric Softener, 1 l

  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
  • 100% ingredients of natural origin
CHF 7.25 (CHF 7.25 / l)

Delivery by October 08

Attitude Sensitive Natural Fabric Softener

Attitude Sensitive Natural Fabric Softener, 1 l

  • Fragrance-free
  • Hypoallergenic
  • For soft & cuddly baby clothes
CHF 13.70 (CHF 13.70 / l)

Delivery by October 08

organic family Sunday Morning Fabric Softener

purenn organic family Sunday Morning Fabric Softener, 1 l

  • For soft laundry
  • Minimises static
  • With lavender & aloe vera
CHF 6.55 (CHF 6.55 / l)

Delivery by October 08