Klar - Eco-Friendly Dish Soaps

For dishwashers and washing up

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for
Filter

Dishes: 5 items

Klar Dishwasher Tabs

Klar Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • Without chlorine and phosphates
  • No GMOs
  • Environmentally-friendly
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 09

Klar Dishwashing Detergent Orange

Klar Dishwashing Detergent Orange, 500 ml

  • Fresh orange fragrance
  • Maximum yield
  • Dermatologically tested
CHF 2.89 CHF 3.20 (CHF 5.78 / l)

Delivery by October 09

Klar Dishwashing Detergent Sensitive

Klar Dishwashing Detergent Sensitive, 1 l

  • Extra Mild
  • Very economical
  • Fragrance free
CHF 4.39 CHF 4.90 (CHF 4.39 / l)

Delivery by October 09

Klar Rinse Aid

Klar Rinse Aid, 500 ml

  • Pure vegetable alcohol
  • Effective against limescale
  • Effective against detergent residues
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 8.60 / l)

Delivery by October 19

Klar Dishwasher Detergent

Klar Dishwasher Detergent, 1,37 kg

  • 1 Pack is sufficient for 55 applications
  • Without phosphorus and chlorine
  • Protects decoration and enamel
CHF 12.52 CHF 13.90 (CHF 9.14 / kg)

Not available at the moment

The dish soaps by Klar are high-quality, eco-friendly concentrates that are tough on grease. The products are free from fragrances and composed of pure botanical and mineral-based ingredients that are biodegradable.