Klar - Eco-Friendly Cleaning Agents

For the whole home

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning : 12 items

Klar Glass & Surface Cleaner

Klar Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • No fragrances
  • Dermatologically tested
  • Suitable for glass & window
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Klar Toilet Cleaner

Klar Toilet Cleaner, 750 ml

  • Against lime and urine deposits
  • Very economical
  • No phosphates
CHF 3.39 CHF 3.75 (CHF 4.52 / l)

Delivery by October 08

Klar Curd Soap

Klar Curd Soap, 100 g

  • Ecological top quality
  • For laundry and hands
  • Free of fragrances
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 19.80 / kg)

Delivery by October 08

Klar Descaler

Klar Descaler, 280 g

  • Dissolves calcium deposits
  • Fully biodegradable
  • Suitable for equipment and surfaces
CHF 4.39 CHF 4.90 (CHF 15.68 / kg)

Delivery by October 08

Klar Citric Acid - Descaling Agent

Klar Citric Acid -​ Descaling Agent, 500 ml

  • Completely biodegradable
  • All natural
  • Vegan
CHF 4.59 CHF 5.10 (CHF 9.18 / l)

Delivery by October 08

Klar Floor Cleaner

Klar Floor Cleaner, 500 ml

  • Cleans and conditions
  • For PVC and stone flooring
  • For sealed wood floors
CHF 3.79 CHF 4.20 (CHF 7.58 / l)

Delivery by October 08

Klar Ox-Gall Soap

Klar Ox-​Gall Soap, 250 ml

  • Practical brush head
  • Effective against grease and grass stains
  • Fragrance free
CHF 3.79 CHF 4.20 (CHF 15.16 / l)

Delivery by October 08

Klar Bathroom Cleaner

Klar Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable
  • Ready to use solution
  • Dermatologically tested
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Klar Scouring Agent

Klar Scouring Agent, 500 ml

  • For stainless steel
  • For glass hob
  • For enamel
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Klar Softening Agent

Klar Softening Agent, 2,40 kg

  • For the best results
  • Suitable for all temperatures
  • Dermatologically tested
CHF 18.05 CHF 20.00 (CHF 7.52 / kg)

Delivery by October 08

Klar Solid Stain Remover

Klar Solid Stain Remover, 100 g

  • For cotton, linen & blended fabrics
  • Free from artificial fragrances & colourants
  • Soapnut serves as a base
CHF 6.51 CHF 7.25 (CHF 65.10 / kg)

Delivery by October 08

Klar All-Purpose Cleaner

Klar All-​Purpose Cleaner, 500 ml

  • Streak-free cleaning
  • Dermatologically tested
  • Vegan and fragrance free
CHF 3.49 CHF 3.90 (CHF 6.98 / l)

Delivery by October 19

Klar cleaning products are free from phosphate, fillers, chlorine and synthetic additives. The surfactants used are biodegradable as well as free from fragrances and colourants. These highly concentrated cleaners offer fantastic quality for money.