Ecover Dishwasher Detergent & Washing-Up Liquid

Dishwasher tabs, rinse aid & washing-up liquid

Filter & sort

Prices Highlights Properties Certificates Use for Effective
Filter

Washing Up: 11 items

Ecover Lemon & Aloe Vera Dishwashing Liquid

Ecover Lemon & Aloe Vera Dishwashing Liquid, 5 l

  • Plant-based & mineral ingredients
  • Mild on the skin
  • Recycled plastic packaging
CHF 20.50 (CHF 4.10 / l)

Delivery by October 08

Ecover Zero Dish Soap

Ecover Zero Dish Soap, 450 ml

  • Zero fragrances & dyes
  • Dermatologically tested
  • Powerful sugar surfactants
CHF 3.10 (CHF 6.89 / l)

Delivery by October 08

Ecover Classic Dishwasher Tabs Value Pack

Ecover Classic Dishwasher Tabs Value Pack, 70 tabs (70 pieces)

  • Excellent cleaning effect
  • No harmful residues
  • Plant-based surfactants
CHF 20.00 (CHF 0.29 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Classic Dishwasher Tabs

Ecover Classic Dishwasher Tabs, 70 tabs (70 pieces)

  • Radiant cleanliness
  • Does not contain phosphates
  • Plant-based surfactants
CHF 20.00 (CHF 0.29 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Essential Lemon Dish Soap

Ecover Essential Lemon Dish Soap, 950 ml

  • Very rich formula
  • Natural, fresh scent
  • Biodegradable ingredients
CHF 5.30 (CHF 5.58 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Lemon Dishwasher Tabs

Ecover Essential Lemon Dishwasher Tabs, 1.4 kg (70 pieces)

  • Fights greasy grime
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 22.50 (CHF 0.32 / pc)

Delivery by October 08

Ecover ZERO All-in-One Dishwasher Tablets

Ecover ZERO All-​in-​One Dishwasher Tablets, 24 pieces

  • Without fragrances
  • Without colourants
  • Plant-based ingredients
CHF 10.00 (CHF 0.42 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Rinse Aid

Ecover Rinse Aid, 450 ml

  • For brilliantly shiny dishes
  • Free from toxic deposits
  • Biodegradable ingredients
CHF 4.45 (CHF 9.89 / l)

Delivery by October 08

Ecover All-in-One Dishwasher Tablets

Ecover All-​in-​One Dishwasher Tablets, 45 pieces

  • Tough on grease & food residues
  • Biodegradable
  • With a delicate fragrance
CHF 17.85 (CHF 0.40 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Essential Chamomile Dish Soap

Ecover Essential Chamomile Dish Soap, 950 ml

  • Chamomile scent
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 5.55 (CHF 5.84 / l)

Delivery by October 08

Ecover Pomegranate & Fig Dishwashing Liquid

Ecover Pomegranate & Fig Dishwashing Liquid, 450 ml

  • With sugar tensides
  • Dermatologically tested
  • Powerful cleaner & degreaser
CHF 3.10 (CHF 6.89 / l)

Delivery by October 08

Ecover's washing-up liquid gets your dishes sparkling clean without aggressive chemicals. The biodegradable formula is tough on dried-on food and grease. Dishwasher detergent and rinse aid also ensure sparkling clean dishes - with plant and mineral-based ingredients.