Ecover - Ecological Cleaning Products

Cleaners for your whole home

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning : 13 items

Ecover Bathroom Cleaner

Ecover Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Recyclable packaging
  • Suitable for chrome surfaces
  • With a fresh fragrance
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Ecover Ocean Waves Toilet Cleaner

Ecover Ocean Waves Toilet Cleaner, 750 ml

  • With the natural power of citric acid
  • Refreshing scent - plant based
  • Completely biodegradable
CHF 3.55 (CHF 4.73 / l)

Delivery by October 08

Ecover Limescale Remover

Ecover Limescale Remover, 500 ml

  • Removes stubborn limescale deposits
  • Fine foaming
  • For bathroom cleaning
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Ecover Kitchen Power Cleaner Oven & Hob

Ecover Kitchen Power Cleaner Oven & Hob, 500 ml

  • Contain organic surfactants
  • Dissolves stubborn dirt & grease
  • Plant-based ingredients
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Ecover Glass & Window Cleaner

Ecover Glass & Window Cleaner, 500 ml

  • For windows and mirrors
  • Plant-based ingredients
  • Biodegradable
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable ingredients
  • Mint & eucalyptus fragrance
  • Vegan
CHF 5.55 (CHF 11.10 / l)

Delivery by October 08

Ecover Toilet Cleaner

Ecover Toilet Cleaner, 750 ml

  • Natural citric acid power
  • Completely biodegradable
  • Plant-based ingredients
CHF 3.55 (CHF 4.73 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Mint Glass Cleaner

Ecover Essential Mint Glass Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Fresh & natural fragrance
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 5.55 (CHF 11.10 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Lemon All-Purpose Cleaner

Ecover Essential Lemon All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • Fresh lemon scent
  • Versatile in use
  • Removes grease & stubborn grime
CHF 4.90 (CHF 4.90 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Toilet Cleaner

Ecover Essential Toilet Cleaner, 0.75 l (750 ml)

  • Fresh & natural pine fragrance
  • Plant & mineral-based ingredients
  • Vegan
CHF 4.45 (CHF 5.93 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Limescale Remover

Ecover Essential Limescale Remover, 0.5 l (500 ml)

  • With a natural citrus scent
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 5.55 (CHF 11.10 / l)

Delivery by October 08

Ecover Lemongrass & Ginger All-Purpose Cleaner

Ecover Lemongrass & Ginger All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • Fights greasiness & dirt
  • Packaged in recycled material
  • Lemongrass & ginger fragrance
CHF 4.80 (CHF 4.80 / l)

Delivery by October 08

Ecover Orange & Lemon Floor Soap

Ecover Orange & Lemon Floor Soap , 5 l

  • For natural stone, concrete, etc.
  • Cleans, maintains, & protects
  • No residues
CHF 35.50 (CHF 7.10 / l)

Delivery by October 08

Are you looking for a cleaning product for your kitchen, bathroom or toilet that cleans thoroughly while being gentle on the environment? All products by Ecover are made from renewable, plant-based raw materials and minerals and are completely biodegradable. This also applies to glass cleaners, wood cleaners, and more.