Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Tea Tree, 140 g

Mild bar soap with an aromatic fragrance

CHF 7.00

(CHF 50.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 140 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin & hair types
  • Gentle lather
  • Made from precious organic plant oils

Frequently bought together with Dr. Bronner's Tea Tree Sugar Soap, 1,90 l

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Tea Tree, 140 g CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)
Dr. Bronner's Tea Tree Sugar Soap, 1,90 l CHF 66.50 (CHF 35.00 / l)
Total price: CHF 73.50
Description

The gentle Magic Bar Soap - Tea Tree contains pure, organic tea tree essential oil, which is suitable for all skin types thanks to its numerous natural properties. It has been saponified using selected organic vegetable oils and cleanses the skin particularly gently.

Application: Gently lather the bar of soap with a little water and spread the lather evenly over the skin.

Item no.: XDK-DRBE-OBTT05-EUR
Content: 140 g
EAN: 018787231500
Brands: Dr. Bronner's
Types of Products: Bar Soaps, Body care & hygiene
Scents : Aromatic, Tea Tree
Properties : Vegan, Plastic-free
Consistency: Solid
Certificates: BDIH, NaTrue, Vegan Society
Storage information: Store in a cool, dry place, and avoid exposure to light, Protect from moisture
Features: Non-GMO, Free from Plastic, Vegan
Ingredients (INCI)

Sodium Cocoate[1], Sodium Palmate (Palm Soap)[1], Aqua, Sodium Olivate[1], Vegetable Glycerin, Sodium Hempate[1], Sodium Jojobate[2], Melaleuca Ternifolia (Tea Tree) Oil[2], Sodium Chloride, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), D-Limonen[3]

  1. Fair Trade certified
  2. from controlled organic cultivation
  3. From Natural Essential Oils
About the Dr. Bronner Bar Soaps
Legal guarantee & manufacturer details
Authorised representative serving as the EU responsible person.: Dr. Bronner's Europe GmbH, Judenberg 2, 88471, Laupheim, Germany, contact@drbronner.eu

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Tea Tree

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder