Natural Bar Soaps

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Bar Soaps: 1 - 30 of 58 items

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap, 100 g

  • manufactured from high-quality organic vegetable oils
  • unscented
  • free of colouring and preservatives
CHF 1.95 (CHF 19.50 / kg)

Delivery by October 08

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Traditional Marseille Soap

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Traditional Marseille Soap, 300 g

  • Ideal as a body soap
  • Can be used to treat stains on garments
  • Natural formula
CHF 7.55 (CHF 25.17 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Lavender

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Lavender, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Made from high-quality organic plant oils
  • Gentle foam formation & cleansing properties
CHF 10.25 (CHF 73.21 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Peppermint

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Peppermint, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Made from organic plant oils
  • Refreshing & revitalising
CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's 18-in-1 Natural Tea Tree Soap

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Natural Tea Tree Soap, 475 ml

  • For all skin types
  • Made from valuable organic oils
  • Vegan & biodegradable
CHF 23.50 (CHF 49.47 / l)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Tea Tree

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Tea Tree, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Gentle lather
  • Made from precious organic plant oils
CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Citrus

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Citrus, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Refreshing fragrances
  • Nourishing properties
CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

La Saponaria Rose & Shea Butter Soap

La Saponaria Rose & Shea Butter Soap, 100 g

  • Nourishes
  • With skin-soothing properties
  • Ideal for face & body
CHF 4.35 (CHF 43.50 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Sandalwood & Jasmine

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Sandalwood & Jasmine, 140 g

  • Suitable for all skin types
  • Made from organic vegetable oils
  • Warm, woody fragrance
CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Provence Soap

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Provence Soap, Almond (100 g)

  • Suitable for all skin types
  • Ideal for the hands & the body
  • Palm oil-free
CHF 4.45 (CHF 44.50 / kg)

Delivery by October 08

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Marseille Soap Extra Pure

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Marseille Soap Extra Pure, 300 g

  • Perfect for laundry
  • Unscented
  • Hypoallergenic
CHF 7.80 (CHF 26.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Almond & Avocado Plant-Based Soap

Sodasan Organic Almond & Avocado Plant-​Based Soap, 100 g

  • Made from high-quality, organic vegetable oils
  • Natural scent with pure essential oils
  • Preservative-free
CHF 2.55 (CHF 25.50 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan THANX Gift Soap

Sodasan THANX Gift Soap, 80 g

  • Fine, fruity fragrance
  • Organic vegetable oil soap with shea butter
  • Without microplastics & petrochemicals
CHF 4.20 (CHF 52.50 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Coconut-Olive Soap with Lavender

Tea Natura Coconut-​Olive Soap with Lavender, 100 g

  • Soothes the skin
  • Pleasant & alleviating
  • Wonderfully scented
CHF 3.90 (CHF 39.00 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Aleppo Soap 16% Laurel Oil

Tea Natura Aleppo Soap 16% Laurel Oil, 200 g

  • Suitable for allergy suffers
  • Ideal for sensitive skin types
  • Produced according to the traditional Syrian formulation
CHF 6.70 (CHF 33.50 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap, Baby - Unscented

Dr. Bronner's Magic Bar Soap, Baby -​ Unscented, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types, especially sensitive skin
  • Made from high-quality organic plant oils
  • Extra gentle and fragrance-free
CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Coconut-Olive Soap with Shea Butter

Tea Natura Coconut-​Olive Soap with Shea Butter, 104 g (100 g)

  • Softens the skin
  • Soothes the skin
  • Moisturizing
CHF 3.90 (CHF 39.00 / kg)

Delivery by October 08

La Saponaria Orange & Cinnamon Soap

La Saponaria Orange & Cinnamon Soap, 100 g

  • Rich in vitamin E & beta-carotene
  • Antioxidant effect
  • Supports the tanning effect
CHF 4.35 (CHF 43.50 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Eucalyptus

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Eucalyptus, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Gently lathering
  • Made from high-quality organic plant oils
CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

Honey & Lavender Soap

La Saponaria Honey & Lavender Soap, 100 g

  • Clarifying & balancing
  • With a wonderful fragrance
  • Handmade
CHF 4.35 (CHF 43.50 / kg)

Delivery by October 08

Biolu Baking Soda Soap

Biolu Baking Soda Soap, 140 g

  • For dry skin
  • With a gentle exfoliating effect
  • Ideal for heavy sweating
CHF 3.35 (CHF 23.93 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Coconut-Olive Soap with Ghassoul & Argan

Tea Natura Coconut-​Olive Soap with Ghassoul & Argan, 100 g

  • Contains absorbent clay
  • Intensively nourishing
  • Wonderful cedarwood scent
CHF 3.90 (CHF 39.00 / kg)

Delivery by October 08

Greenatural Marseille Soap with Aloe Vera

Greenatural Marseille Soap with Aloe Vera, 300 g

  • Handmade
  • Removes stains & dirt
  • Very mild on the skin
CHF 6.10 (CHF 20.33 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Almond

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Almond, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Mild and gently lathering
  • With a delightful marzipan scent
CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Cherry Blossom

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Cherry Blossom, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Cleanses from head to toe
  • A wonderfully floral fragrance
CHF 7.00 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

Najel Aleppo Soap 100% Olive Oil

Najel Aleppo Soap 100% Olive Oil, 200 g

  • Cleans deep into the pores
  • Nourishes the skin
  • Removes stubborn residues
CHF 4.60 (CHF 23.00 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Coconut-Olive Soap with Rice Starch

Tea Natura Coconut-​Olive Soap with Rice Starch, 100 g

  • Softens the skin
  • Soothes the skin
  • Moisturizing
CHF 3.90 (CHF 39.00 / kg)

Delivery by October 08

La Saponaria Olive Oil Soap

La Saponaria Olive Oil Soap, 100 g

  • Unscented & without dyes
  • Leaves skin soft
  • Soothing & alleviating
CHF 4.35 (CHF 43.50 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Coconut-Olive with Calendula

Tea Natura Coconut-​Olive with Calendula, 100 g

  • Wonderful mandarin scent
  • Soothes the skin
  • Alleviates redness
CHF 3.90 (CHF 39.00 / kg)

Delivery by October 08

La Saponaria Myrthle & Red Grape Soap

La Saponaria Myrthle & Red Grape Soap, 100 g

  • Anti-aging & antioxidant effects
  • Regenerating
  • Nourishes & tones
CHF 4.35 (CHF 43.50 / kg)

Delivery by October 08