Floor Cleaners for Intensive Cleaning & Care

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
Filter

Floor Cleaners: 1 - 30 of 48 items

Attitude Tile & Hardwood Floor Cleaner

Attitude Tile & Hardwood Floor Cleaner, 1,04 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • CO2 neutral
CHF 8.35 (CHF 8.03 / l)

Delivery by October 08

Method Squirt + Mop - Wooden Floor Cleaner

Method Squirt + Mop -​ Wooden Floor Cleaner, 739 ml

  • Ready-to-use mixture
  • Without waxes
  • With an almond fragrance
CHF 6.45 (CHF 8.73 / l)

Delivery by October 08

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner, 1 l

  • High cleaning power
  • With eucalyptus oil
  • Free of phosphates and dyes
CHF 3.35 (CHF 3.35 / l)

Delivery by October 08

Squirt + Mop - Wild Rhubarb Floor Cleaner

Method Squirt + Mop -​ Wild Rhubarb Floor Cleaner , 739 ml

  • For stone, tiles & laminate
  • Easy to use
  • Ready-to-use mixture
CHF 6.45 (CHF 8.73 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Thyme, Tea Tree & Lavender Floor Cleaner

Greenatural Thyme, Tea Tree & Lavender Floor Cleaner, 500 ml

  • Eco-Bio concentrate
  • With plant tensides
  • Pleasant scent
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

Sonett Floor Mopping Fluid

Sonett Floor Mopping Fluid, 0,50 l

  • Protects with a natural wax film
  • Does not form any layers
  • Completely biodegradable
CHF 11.15 (CHF 22.30 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Universal Floor and Surface Cleaner

Greenatural Universal Floor and Surface Cleaner, 10 kg

  • High cleaning power
  • Extremely economical
  • Nickel tested
CHF 42.38 CHF 44.50 (CHF 4.24 / kg)

Delivery by October 08

PUREWAVE Universal Floor Cleaner

PUREWAVE Universal Floor Cleaner, 500 ml

  • For tiles, laminated floors & more
  • For indoor & outdoor use
  • Fragrance: balsam wood
CHF 4.72 CHF 5.55 (CHF 9.44 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Flax & Walnut Oil Floor Cleaner

Biopuro Flax & Walnut Oil Floor Cleaner, 1 l

  • With flax and walnut oil
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic and vegan
CHF 6.55 (CHF 6.55 / l)

Delivery by October 08

planet pure Wood & Natural Floor Cleaner

planet pure Wood & Natural Floor Cleaner, 510 ml

  • For furniture & natural flooring
  • Gentle on surfaces
  • With a scent of orange
CHF 4.62 (CHF 9.06 / l)

Delivery by October 08

Klar Floor Cleaner

Klar Floor Cleaner, 500 ml

  • Cleans and conditions
  • For PVC and stone flooring
  • For sealed wood floors
CHF 4.20 (CHF 8.40 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner - Orange Scent

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner -​ Orange Scent , 1 l

  • For all robot mops
  • Streak-free cleanliness
  • Without microplastics
CHF 8.90 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

Ecover Orange & Lemon Floor Soap

Ecover Orange & Lemon Floor Soap , 5 l

  • For natural stone, concrete, etc.
  • Cleans, maintains, & protects
  • No residues
CHF 35.50 (CHF 7.10 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner - Spring Scent

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner -​ Spring Scent, 1 l

  • For all robot mops
  • Streak-free cleanliness
  • Without microplastics
CHF 8.90 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

Floor Cleaner Concentrate for Scrubbing Machines

Sonett Floor Cleaner Concentrate for Scrubbing Machines, 1 l

  • 100% biodegradable
  • Very rich concentrate
  • Made from plant-based & mineral raw materials
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

organic family Amigo Animal Friendly Floor Cleaner

purenn organic family Amigo Animal Friendly Floor Cleaner, 1 l

  • Suitable for all types of floors
  • Safe for pets
  • Fragrance-free formula
CHF 7.60 (CHF 7.60 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Concentrate for Floor Cleaning Robots

Poliboy Concentrate for Floor Cleaning Robots, 1 l

  • For all wipeable floors
  • Fast drying & low foaming
  • Fresh grapefruit fragrance
CHF 6.70 (CHF 6.70 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner

Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner, 1 l

  • For real wood floors
  • Cleans & nourishes
  • With a fruity scent
CHF 5.75 (CHF 5.75 / l)

Delivery by October 08

Tea Natura Floor Cleaner Concentrate

Tea Natura Floor Cleaner Concentrate, 125 ml

  • Yields 1 l of cleaning agent solution
  • Easy to use
  • With orange essential oil
CHF 3.69 CHF 3.90 (CHF 29.52 / l)

Delivery by October 08

organic family Juicy Berry Twist Universal Floor Cleaner

purenn organic family Juicy Berry Twist Universal Floor Cleaner, 1 l

  • Suitable for all types of floors
  • No-residue finish
  • With juniper & apple
CHF 7.60 (CHF 7.60 / l)

Delivery by October 08

Universal Concentrate for Floors & Surfaces

pero Universal Concentrate for Floors & Surfaces, 1 l

  • High cleaning power
  • Highly concentrated
  • With lavender & mint essential oils
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Stripwash Floor Cleaner Eco Strips

Stripwash Floor Cleaner Eco Strips , 24 pieces

  • Tough on dirt & grease
  • Biodegradable
  • Plastic-free packaging
CHF 9.31 CHF 9.80 (CHF 0.39 / pc)

Delivery by October 08

PUREWAVE ECO Floor Cleaner Concentrate

PUREWAVE ECO Floor Cleaner Concentrate, 10 l

  • For tiles, laminated floors & more
  • For indoor & outdoor use
  • Fragrance: balsam wood
CHF 37.88 CHF 44.50 (CHF 3.79 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner - Classic

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner -​ Classic , 1 l

  • For all robot mops
  • For streak-free cleanliness
  • Without microplastics
CHF 8.90 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Eucalyptus Floor Cleaner

ALPEKO Eucalyptus Floor Cleaner, 500 ml

  • Also suitable for marble & stone floors
  • Concentrated formula
  • Vegan
CHF 6.55 (CHF 13.10 / l)

Delivery by November 18

Floor Cleaner with Tea Tree Oil

Tea Natura Floor Cleaner with Tea Tree Oil, 10 kg

  • Without softening agent
  • No brighteners
  • Chlorine-free
CHF 43.45 CHF 45.50 (CHF 4.35 / kg)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Floor & Multi-Purpose Cleaner

pierpaoli ekos Floor & Multi-​Purpose Cleaner, 10 kg

  • Against everyday dirt
  • Eco-friendly formula
  • Mint & orange fragrance
CHF 41.50 (CHF 4.15 / kg)

Delivery by October 08

emsal Parquet Floor Cleaner

emsal Parquet Floor Cleaner, 1.000 ml

  • Practical moisture protection for grout lines
  • Conditions with sunflower wax
  • Elegant satin-matt sheen
CHF 8.90 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

everdrop Floor Cleaner Powder

everdrop Floor Cleaner Powder, 300 g

  • Streak-free shine without wiping
  • Suitable for households with animals
  • Biodegradable
CHF 7.25 (CHF 24.17 / kg)

Delivery by October 08

ALPEKO Argan Floor Cleaner

ALPEKO Argan Floor Cleaner, 500 ml

  • Suitable for sensitive surfaces
  • Rich formula
  • Plant-based surfactants
CHF 6.55 (CHF 13.10 / l)

Delivery by October 08