ALPEKO Descaler , 500 ml

Powerful solution that fights deposits

CHF 6.70

(CHF 13.40 / l, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock from November 13

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 18 November

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Removes limescale & rust
  • Versatile
  • Natural formula

Frequently bought together with Organic People Ecological Bathtub and Tile Cleaner, 500 ml

ALPEKO Descaler , 500 ml CHF 6.70 (CHF 13.40 / l)
Organic People Ecological Bathtub and Tile Cleaner, 500 ml CHF 6.25 (CHF 12.50 / l)
Total price: CHF 12.95
Description

Perfect for bathroom fixtures, tiles, sinks, toilets and chrome surfaces. This water-repellent product effectively removes limescale, soap deposits and rust.

Features:

  • biodegradable
  • plant-based surfactants
  • free from animal ingredients
  • delicate scent
  • water-repellent effect

Directions for use:

  • Spray the product on a damp sponge.
  • Rub the surface thoroughly then dry it with a cotton or microfiber cloth.

Warning:

  • Do not use the cleaning agent on aluminium or soft metal surfaces.
  • Do not leave it on for more than two minutes.
Item no.: ALP-8053340071201-S
Content: 500 ml
Brands: ALPEKO
Types of Products: Descaling Agent, Accessories for Laundry
Scents : Fresh
Properties : Vegan, Biodegradable
Certificates: EWG
Use for: Bathroom, Tiles, Surfaces
Features: Biodegradable, Hypoallergenic, Natural, Vegan
Effective: Against Limescale
Descaler

Aqua, Citric Acid, Coco Glucoside, Alcohol Denat, Parfum[1]

  1. Hypoallergenic
Hazard and precautionary statements

Descaler

  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P101 - If medical advice is needed, have product container or label at hand.
  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P103 - Read label before use.
  • P301+P330+P331 - IF SWALLOWED: Rinse mouth. Do NOT induce vomiting.
  • P304+P340 - IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ALPEKO Descaler