Vegan Dishwasher Detergents

Tabs, powder & liquid dishwasher detergents

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Dishwasher Detergents : 1 - 30 of 41 items

claro ECO Multi Tabs

claro ECO Multi Tabs, 70 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Water soluble film
  • Highly effective
CHF 15.54 CHF 17.25 (CHF 0.22 / pc)

Delivery by October 09

planet pure Dishwasher Dosing Tabs

planet pure Dishwasher Dosing Tabs, 120 pieces

  • Adjustable to suit individual needs
  • Fresh citrus scent
  • Dissolves quickly
CHF 8.51 CHF 9.45 (CHF 0.07 / pc)

Delivery by October 09

Ecover Classic Dishwasher Tabs Value Pack

Ecover Classic Dishwasher Tabs Value Pack, 70 tabs (70 pieces)

  • Excellent cleaning effect
  • No harmful residues
  • Plant-based surfactants
CHF 18.05 CHF 20.00 (CHF 0.26 / pc)

Delivery by October 09

Ecover Classic Dishwasher Tabs

Ecover Classic Dishwasher Tabs, 70 tabs (70 pieces)

  • Radiant cleanliness
  • Does not contain phosphates
  • Plant-based surfactants
CHF 18.05 CHF 20.00 (CHF 0.26 / pc)

Delivery by October 09

Ecover Essential Lemon Dishwasher Tabs

Ecover Essential Lemon Dishwasher Tabs, 1.4 kg (70 pieces)

  • Fights greasy grime
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 20.06 CHF 22.50 (CHF 0.29 / pc)

Delivery by October 09

Almawin Dishwasher Tabs

Almawin Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • With biodegradable ingredients
  • No synthetic fragrances or colourants
  • Free from petrochemical surfactants
CHF 6.21 CHF 6.90 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Orange Dishwasher Detergent

Biolu Orange Dishwasher Detergent, 1 l

  • High fat dissolving power
  • Streak-free and shiny
  • With orange oil
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 5.09 / l)

Delivery by October 09

Sonett Dishwashers Tablets

Sonett Dishwashers Tablets, 25 pieces

  • Suitable for household dishwashers
  • Without chloric bleaching agents
  • Free from fragrances
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 0.28 / pc)

Delivery by October 09

Almawin Dishwasher Detergent Powder

Almawin Dishwasher Detergent Powder, 2,80 kg

  • Very economical
  • Available in two sizes
  • No chemical fragrances
CHF 24.08 CHF 27.00 (CHF 8.60 / kg)

Delivery by October 09

Officina Naturae Dishwashing Powder

Officina Naturae Dishwashing Powder, 2 kg

  • Sparkling clean
  • High concentration
  • Sufficient for up to 100 cycles
CHF 16.95 CHF 18.85 (CHF 8.48 / kg)

Delivery by October 09

Attitude Dishwasher Tablets

Attitude Dishwasher Tablets, 70 pieces

  • No synthetic dyes or fragrances
  • Phosphate-free
  • Biodegradable
CHF 33.62 CHF 37.50 (CHF 0.48 / pc)

Delivery by October 09

Klar Dishwasher Tabs

Klar Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • Without chlorine and phosphates
  • No GMOs
  • Environmentally-friendly
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 09

Sonett Dishwasher Detergent

Sonett Dishwasher Detergent, 3 kg

  • Free from chloric bleaching agents, enzymes & surfactants
  • Suitable for stubborn stains
  • Compatible with household dishwashers
CHF 15.03 CHF 16.70 (CHF 5.01 / kg)

Delivery by October 09

claro ECO Classic Powder

claro ECO Classic Powder, 2,70 kg

  • Effective even at low temperatures
  • Chlorine & palm oil free
  • Powerful cleaning performance
CHF 17.05 CHF 18.95 (CHF 6.31 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Auto Dish Tabs

Sodasan Auto Dish Tabs, 25 pieces

  • Tough on grease
  • Enzyme-free, GMO-free, phosphate-free
  • No chlorine-releasing substances
CHF 6.01 CHF 6.70 (CHF 0.24 / pc)

Delivery by October 09

Lime Classic Dishwasher Tabs

Frosch Lime Classic Dishwasher Tabs, 70 pieces

  • Water-soluble wrapper
  • Contents: 70 tabs
  • Fresh scent
CHF 13.43 CHF 14.95 (CHF 0.19 / pc)

Delivery by October 09

Ecover All-in-One Dishwasher Tablets

Ecover All-​in-​One Dishwasher Tablets, 45 pieces

  • Tough on grease & food residues
  • Biodegradable
  • With a delicate fragrance
CHF 16.04 CHF 17.85 (CHF 0.36 / pc)

Delivery by October 09

Sodasan Dishwasher Detergent Powder

Sodasan Dishwasher Detergent Powder, 1,50 kg

  • Contains no enzymes, GMO's or phosphates
  • Free from petrochemical substances
  • Very economical formula
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 6.68 / kg)

Delivery by October 09

Officina Naturae Dishwashing Powder

Officina Naturae Dishwashing Powder, 1 kg

  • Sparkling clean
  • High concentration
  • Particularly economical
CHF 11.94 CHF 13.25 (CHF 11.94 / kg)

Delivery by October 09

claro ECO Multi Powder

claro ECO Multi Powder, 2,40 kg

  • With salt & rinse aid function
  • Fights heavy soiling
  • Vegan & palm oil-free
CHF 17.05 CHF 18.95 (CHF 7.10 / kg)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Dishwasher Gel

pierpaoli ekos Dishwasher Gel, 500 ml

  • For the dishwasher
  • Tough on food residues & odours
  • Mint & eucalyptus fragrance
CHF 5.31 CHF 5.90 (CHF 10.62 / l)

Delivery by October 09

everdrop Classic Dishwasher Tabs

everdrop Classic Dishwasher Tabs , 30 pieces

  • Film-free tabs
  • 2-phase active formula
  • Vegan
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 09

All-in-1 Active Soda Dishwasher Tabs

Frosch All-​in-​1 Active Soda Dishwasher Tabs, 30 tabs

  • High grease dissolving power
  • For crystal-clear shine
  • Food-safe
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 16.69 / kg)

Delivery by October 09

All-in-1 Dishwasher Gel - Lime

Frosch All-​in-​1 Dishwasher Gel -​ Lime, 650 ml

  • Effective against grease & deposits
  • For up to 40 loads
  • Includes salt & rinse aid
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 13.86 / l)

Delivery by October 09

Biolu 5-in-1 Dishwasher Eco Tabs

Biolu 5-​in-​1 Dishwasher Eco Tabs , 32 pieces

  • For all cleaning cycles
  • Dissolves grease & limescale
  • Completely plastic-free
CHF 6.10 CHF 6.80 (CHF 0.19 / pc)

Delivery by October 09

Tea Natura Dishwasher Powder

Tea Natura Dishwasher Powder, 1 kg

  • For any dishwasher
  • Biodegradable
  • Surfactants of vegetable origin
CHF 7.82 CHF 8.70 (CHF 7.82 / kg)

Delivery by October 09

claro multi NEXT Tabs

claro multi NEXT Tabs, 20 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Residue-free shine
  • Without film & biodegradable
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 0.32 / pc)

Delivery by October 09

Kuno Liquid Dish Soap - lemongrass

Kuno Liquid Dish Soap -​ lemongrass, 500 ml

  • Effective against greqase
  • No microplastics
  • Ideal for sensitive skin
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 3.96 / l)

Delivery by October 09

ALPEKO Lemon Dishwasher Gel

ALPEKO Lemon Dishwasher Gel , 1 l

  • Suitable for dishwashers
  • Hypoallergenic
  • With a lemon scent
CHF 9.43 CHF 10.50 (CHF 9.43 / l)

Delivery by October 09

All-in-1 Dishwasher Tabs - Lime

Frosch All-​in-​1 Dishwasher Tabs -​ Lime, 50 pieces

  • Wrapped in a water-soluble film
  • Powerful formula
  • With lime extracts
CHF 13.43 CHF 14.95 (CHF 0.27 / pc)

Delivery by October 09