Seifenmanufaktur KLAR 1840 - Naturally Clean

Sustainably clean

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Seifenmanufaktur KLAR 1840: 11 items

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Curd Soap

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Curd Soap, 100 g

  • Suitable for all skin types
  • Vegan formula
  • Versatile in use
CHF 4.01 CHF 4.45 (CHF 40.10 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Orange Heart Shaped Soap

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Orange Heart Shaped Soap, 65 g

  • For normal skin
  • Wonderful citrus scent
  • Mild cleanser
CHF 5.01 CHF 5.55 (CHF 77.08 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Heart-shaped Rose Soap

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Heart-​shaped Rose Soap, 65 g

  • For normal to sensitive skin
  • Wonderful rose aromas
  • Nourishes as it cleanses the skin
CHF 5.01 CHF 5.55 (CHF 77.08 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Solid Dish Soap

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Solid Dish Soap , 100 g

  • With the powder of baking soda
  • Vegan & natural
  • Rosemary fragrance composition
CHF 5.81 CHF 6.45 (CHF 58.10 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Coconut Soap with a Message

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Coconut Soap with a Message, 135 g

  • For all skin types
  • Gently exfoliating
  • Mildly cleanses the skin
CHF 8.82 CHF 9.80 (CHF 65.33 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Sandalwood Soap with a Message

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Sandalwood Soap with a Message, 135 g

  • For all skin types
  • Exfoliating effect
  • Warm, woody fragrance
CHF 8.82 CHF 9.80 (CHF 65.33 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Oud Soap with a Message

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Oud Soap with a Message, 135 g

  • For all skin types
  • Exfoliation with oat flakes
  • Freshness & luxury
CHF 8.82 CHF 9.80 (CHF 65.33 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Passionfruit Soap with a Message

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Passionfruit Soap with a Message, 135 g

  • For all skin types
  • Gentle cleanses
  • Moisturises
CHF 8.82 CHF 9.80 (CHF 65.33 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Solid Gardener's Soap

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Solid Gardener's Soap, 100 g

  • For all skin types
  • Removes dirt effectively
  • Spicy herbal scent
CHF 7.52 CHF 8.35 (CHF 75.20 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Soap with Fresh Linen Message

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Soap with Fresh Linen Message, 135 g

  • For all skin types
  • Nourishing properties
  • With spirulina
CHF 8.82 CHF 9.80 (CHF 65.33 / kg)

Delivery by October 09

Seifen Manufaktur KLAR 1840 "Merry Christmas" Christmas Soap

Seifen Manufaktur KLAR 1840 "Merry Christmas" Christmas Soap, Almond (100 g)

  • For normal & dry skin
  • Wonderful fragrance composition
  • Reliable cleanser
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 09

Seifenmanufaktur KLAR was founded in 1840, making it the oldest soap manufactory in Germany. It develops sustainable products formulated without animal-derived ingredients in plastic-free packaging. The formulas are based on botanical ingredients that are biodegradable and environmentally friendly.