pierpaoli ekos - Eco-Friendly Cleaning & Dishwashing Products and Laundry Detergents

Natural ingredients for sparkling cleanliness

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

pierpaoli ekos: 15 items

pierpaoli ekos Dishwasher Gel

pierpaoli ekos Dishwasher Gel, 500 ml

  • For the dishwasher
  • Tough on food residues & odours
  • Mint & eucalyptus fragrance
CHF 5.31 CHF 5.90 (CHF 10.62 / l)

Delivery by October 09

Liquid Laundry Detergent for Machine & Hand Wash

pierpaoli ekos Liquid Laundry Detergent for Machine & Hand Wash , 2 l

  • For approx. 40 loads of laundry
  • Vegan
  • Lavender scent
CHF 9.93 CHF 11.05 (CHF 4.97 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Bathroom Cleaning Foam

pierpaoli ekos Bathroom Cleaning Foam, 750 ml

  • Tough on limescale & dirt
  • Vegan
  • Mint & tea tree fragrance
CHF 3.96 CHF 4.40 (CHF 5.28 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Washing-Up Liquid - Orange

pierpaoli ekos Washing-​Up Liquid -​ Orange, 500 ml

  • 99% natural ingredients
  • Vegan
  • Fruity fragrance
CHF 2.95 CHF 3.30 (CHF 5.90 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Fridge Cleaner

pierpaoli ekos Fridge Cleaner, 750 ml

  • For cleanliness & hygiene
  • Vegan
  • Mint & eucalyptus scent
CHF 5.81 CHF 6.45 (CHF 7.75 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Mild Liquid Soap

pierpaoli ekos Mild Liquid Soap, 1 l

  • For hands & face
  • Ideal for daily care
  • Vegan
CHF 5.96 CHF 6.65 (CHF 5.96 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Stain Remover for Textiles

pierpaoli ekos Stain Remover for Textiles, 500 ml

  • Ideal for pretreating stains
  • With active oxygen
  • Mint & eucalyptus fragrance
CHF 3.96 CHF 4.40 (CHF 7.92 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Fabric Softener

pierpaoli ekos Fabric Softener, 1 l

  • For hand & machine wash
  • 100% natural
  • Lavender scent
CHF 5.40 CHF 6.00 (CHF 5.40 / l)

Delivery by October 09

Liquid Laundry Detergent - Wool & Delicates

pierpaoli ekos Liquid Laundry Detergent -​ Wool & Delicates , 1 l

  • For machine & hand wash
  • 99% natural ingredients
  • Wonderful lavender scent
CHF 6.31 CHF 7.00 (CHF 6.31 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Floor & Multi-Purpose Cleaner

pierpaoli ekos Floor & Multi-​Purpose Cleaner, 10 kg

  • Against everyday dirt
  • Eco-friendly formula
  • Mint & orange fragrance
CHF 37.14 CHF 41.50 (CHF 3.71 / kg)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Surfaces & Glass Cleaner

pierpaoli ekos Surfaces & Glass Cleaner , 750 ml

  • For glass, crystal & plastic
  • Eco-friendly formula
  • Lemon scent
CHF 3.66 CHF 4.05 (CHF 4.88 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Degreaser

pierpaoli ekos Degreaser, 750 ml

  • For ovens & surfaces
  • With plant-based surfactants
  • Lemon scent
CHF 4.40 CHF 4.90 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Toilet Cleaner - Mint & Eucalyptus

pierpaoli ekos Toilet Cleaner -​ Mint & Eucalyptus, 500 ml

  • For perfect hygiene
  • 100% natural
  • With plant-based surfactants
CHF 3.50 CHF 3.90 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Limescale Remover

pierpaoli ekos Limescale Remover, 750 ml

  • Tough on limescale, rust, dirt, & soap residues
  • For your kitchen & bathroom
  • Eucalyptus scent
CHF 3.75 CHF 4.15 (CHF 5.00 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Dishwasher Tablets

pierpaoli ekos Dishwasher Tablets, 25 pieces

  • For clean dishes
  • Paper packaging
  • Mint & eucalyptus fragrance
CHF 6.51 CHF 7.25 (CHF 0.26 / pc)

Delivery by October 09

Italian brand pierpaoli ekos sells a diverse range of sustainable cleaning & dishwashing products as well as laundry detergents based on plant surfactants! The certified products are dermatologically tested and free of synthetic fragrances. This is the green way to keep your home clean.