LastObject - Sustainable Laundry Supplies

Danish company LastObject aims to rid the beauty and laundry market of disposables with reusable products that are sustainably produced and packaged.

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Material Washing temperature
Filter

LastObject: 7 items

LastObject Laundry Bag

LastObject Laundry Bag, 35x35 cm

  • Made from pure organic cotton
  • Can be used up to 60°C
  • For up to 500 washes
CHF 7.32 CHF 8.15

Delivery by October 09

LastObject Sensitive Laundry Detergent Sheets

LastObject Sensitive Laundry Detergent Sheets, 18 pieces

  • Without sulphates
  • Free from fragrances & chlorine
  • For 18 wash loads
CHF 6.62 CHF 7.35 (CHF 0.37 / pc)

Delivery by October 09

LastObject Dishwasher Tabs

LastObject Dishwasher Tabs, 30 tabs

  • For 30 loads
  • Effective from 50°C
  • Without plastic & fragrances
CHF 10.03 CHF 11.15 (CHF 18.92 / kg)

Delivery by October 09

LastObject Hand Wash Refill

LastObject Hand Wash Refill, 37,80 g

  • For all skin types
  • 2 x refill à 18,9 g
  • Free from sulphates & fragrances
CHF 11.04 CHF 12.25 (CHF 292.06 / kg)

Delivery by October 09

LastObject Color Laundry Detergent Sheets

LastObject Color Laundry Detergent Sheets, 18 pieces

  • Free from bleaching agents & fragrances
  • For 18 wash loads
  • Environmentally friendly & practical
CHF 6.62 CHF 7.35 (CHF 0.37 / pc)

Delivery by October 09

LastObject Hand Wash Starter Kit

LastObject Hand Wash Starter Kit

  • For all skin types
  • 1x Bottle with a pump dispenser
  • 1x Hand Wash Refill, 18.9 g
CHF 10.03 CHF 11.15

Delivery by October 09

LastObject White Laundry Detergent Sheet

LastObject White Laundry Detergent Sheet, 18 pieces

  • For 18 wash loads
  • Free from chlorine & fragrances
  • Biodegradable
CHF 6.62 CHF 7.35 (CHF 0.37 / pc)

Delivery by October 09