Wash and Clean the Eco-Friendly Way with GUPPYFRIEND

Take a stand against microplastics!

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Material Use for Effective Washing temperature
Filter

GUPPYFRIEND: 8 items

GUPPYFRIEND Cleaning Brush

GUPPYFRIEND Cleaning Brush

  • Ideal for kitchen & bathroom
  • 100% plastic-free
  • With natural bristles
CHF 5.91 CHF 6.55

Delivery by October 08

GUPPYFRIEND Loofah Sponge - Set of 3

GUPPYFRIEND Loofah Sponge -​ Set of 3, 3 pieces

  • Ideal for washing up
  • Natural materials
  • From organic farming
CHF 12.94 CHF 14.40 (CHF 4.31 / pc)

Delivery by October 08

GUPPYFRIEND Laundry Bag

GUPPYFRIEND Laundry Bag

  • For synthetic clothing
  • Reduces fibre breakage
  • Retains plastic fibres
CHF 29.86 CHF 33.00

Delivery by October 08

GUPPYFRIEND Cleaning Cloths - Set of 3

GUPPYFRIEND Cleaning Cloths -​ Set of 3, 3 pieces

  • Captures dust & dirt
  • Absorbent & durable
  • Made from recycled cotton
CHF 15.95 CHF 17.75 (CHF 5.32 / pc)

Delivery by October 08

GUPPYFRIEND Laundry Detergent

GUPPYFRIEND Laundry Detergent, 1 l

  • For light & coloured laundry
  • Sustainable & powerful
  • 20°C - 90°C
CHF 9.93 CHF 11.05 (CHF 9.93 / l)

Delivery by October 08

GUPPYFRIEND Outdoor Cleaner

GUPPYFRIEND Outdoor Cleaner, 750 ml

  • For shoes, backpacks, bikes, and more.
  • Made from natural soap
  • Biodegradable
CHF 11.94 CHF 13.25 (CHF 15.92 / l)

Delivery by October 08

GUPPYFRIEND Sink Filter

GUPPYFRIEND Sink Filter

  • Filters microplastics
  • Multipurpose
  • Sustainable & easy to use
CHF 29.86 CHF 33.00

Delivery by October 08

GUPPYFRIEND Bucket Filter

GUPPYFRIEND Bucket Filter

  • Filters microplastic & dirt
  • With a flexible drawstring
  • Eco-friendly
CHF 19.97 CHF 22.00

Delivery by October 08

The clever products by GUPPYFRIEND help you to reduce the amount of microplastics in our waterways!
Discover microplastic-free cleaning supplies and wash bags, as well as versatile filters for removing microplastics from cleaning, dryer, and washing-up water.