ecolunes - Gentle Cleaning for Baby Products

Plant-based formulations for the hygienic cleaning of baby products & textiles

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Baby: 7 items

ecolunes Fragrance-Free Baby Laundry Detergent

ecolunes Fragrance-​Free Baby Laundry Detergent, 2 l

  • For baby clothes, whites & colours
  • Vegan formula
  • For 15 °C - 60 °C
CHF 10.92 CHF 12.15 (CHF 5.46 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Baby Laundry Detergent

ecolunes Baby Laundry Detergent, Lavender (1 l)

  • For baby clothes, whites & colours
  • Free from colourants & parabens
  • For 15 °C - 60 °C
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Baby Fabric Softener

ecolunes Baby Fabric Softener, Lavender (1 l)

  • For baby clothes
  • Paraben-free
  • For 15 °C - 60 °C
CHF 5.70 CHF 6.35 (CHF 5.70 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Fragrance-Free Fruit & Vegetable Wash

ecolunes Fragrance-​Free Fruit & Vegetable Wash, 500 ml

  • Vegan formula
  • Natural ingredients
  • Tasteless & odourless
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Fragrance-Free Baby Stain Remover

ecolunes Fragrance-​Free Baby Stain Remover, 300 ml

  • For baby laundry
  • Powerful formula
  • Free from colourants & parabens
CHF 4.59 CHF 5.10 (CHF 15.30 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Baby Bottle & Dish Liquid

ecolunes Baby Bottle & Dish Liquid, 500 ml

  • Gentle on the skin
  • Fragrance-free
  • Vegan formula
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner, 300 ml

  • For all surfaces
  • Free from ethyl alcohol
  • Easy to use
CHF 4.59 CHF 5.10 (CHF 15.30 / l)

Delivery by November 23