Eco-friendly Special Cleaning Agents

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
Filter

Special Cleaning Agents : 14 items

Attitude Fruit & Vegetable Wash

Attitude Fruit & Vegetable Wash, 800 ml

  • Free from preservatives
  • With botanical & mineral ingredients
  • Fragrance-free & hypoallergenic
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Carpet & Upholstery Spray

Frosch Carpet & Upholstery Spray, 500 ml

  • Removes stains in no time at all
  • Gentle on colours & fibres
  • Neutralises odours
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

TwistOut Eco-friendly Stick for Drain Blockages

TwistOut Eco-​friendly Stick for Drain Blockages, 8 pieces

  • Plastic-free
  • Certified beechwood
  • Contains 8 sticks
CHF 10.00 (CHF 1.25 / pc)

Delivery by October 08

Greenatural Cleaning Spray for Smartphones & Tablets

Greenatural Cleaning Spray for Smartphones & Tablets, 50 ml

  • With botanical surfactants
  • For smartphones, tablets & computer monitors
  • Hygienically clean surfaces
CHF 6.70 (CHF 134.00 / l)

Delivery by October 08

farfalla Fragrance Lamp Cleanser

farfalla Fragrance Lamp Cleanser, 75 ml

  • Sticky edges & deposits are dissolved
CHF 9.90 (CHF 132.00 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Glass Cleaner Spray

Greenatural Glass Cleaner Spray, 50 ml

  • Removes dirt, smudges & fingerprints
  • With botanical surfactants
  • Gentle & effective
CHF 6.70 (CHF 134.00 / l)

Delivery by October 08

Rorax Bio Power Gel Drain Cleaner

Rorax Bio Power Gel Drain Cleaner, 1.000 ml

  • Clears blockages & dissolves hair
  • Protects your pipes
  • Eliminates unpleasant odours
CHF 5.90 (CHF 5.90 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Upholstery Cleaner

BiOHY Upholstery Cleaner , 1 l

  • For textiles, furniture & much more
  • Effective against stains & dirt
  • Removes odours
CHF 13.35 (CHF 13.35 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Ultrasonic Cleaner

BiOHY Ultrasonic Cleaner , 1 l

  • For all ultrasound devices
  • Vegan & biodegradable
  • Cleans intensively
CHF 12.70 CHF 13.35 (CHF 12.70 / l)

Delivery by October 08

ecolunes Fragrance-Free Fruit & Vegetable Wash

ecolunes Fragrance-​Free Fruit & Vegetable Wash, 500 ml

  • Vegan formula
  • Natural ingredients
  • Tasteless & odourless
CHF 5.55 (CHF 11.10 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Carpet Cleaner for Vacuum Cleaners

BiOHY Carpet Cleaner for Vacuum Cleaners , 1 l

  • Suitable for all wet vacuum cleaners
  • Biodegradable
  • Fights dirt, stains & odours
CHF 13.35 (CHF 13.35 / l)

Delivery by October 08

GUPPYFRIEND Outdoor Cleaner

GUPPYFRIEND Outdoor Cleaner, 750 ml

  • For shoes, backpacks, bikes, and more.
  • Made from natural soap
  • Biodegradable
CHF 13.25 (CHF 17.67 / l)

Delivery by October 08

Microbiological Car Interior Cleaner & Odour Remover

Bactador Microbiological Car Interior Cleaner & Odour Remover , 500 ml

  • Fights odours &tains
  • Fresh new car scent
  • Gentle on materials
CHF 14.50 (CHF 29.00 / l)

Delivery by October 26

ZIELKO Screen Cleaner

ZIELKO Screen Cleaner, 200 ml

  • For screens & monitors
  • Removes dirt & fingerprints
  • Biodegradable
CHF 3.70 (CHF 18.50 / l)

Sold out