Eco-friendly Textile Fresheners

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates
Filter

Textile Fresheners: 7 items

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Scented Sachet Laundry Protect

Greenatural Scented Sachet Laundry Protect, Cedar (3 pieces)

  • For wool & textiles
  • Ideal for draws & closets
  • 100% pure essential oils
CHF 5.00 (CHF 1.67 / pc)

Delivery by October 08

planet pure Hygiene Textile Deodorant

planet pure Hygiene Textile Deodorant, 100 ml

  • For washable textiles
  • For persistent odours
  • Quick & easy to use
CHF 3.10 (CHF 31.00 / l)

Delivery by October 08

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray, 500 ml

  • For all fabrics
  • Natural fragrance
  • No synthetic additives
CHF 3.65 (CHF 7.30 / l)

Delivery by October 08

Almawin Fabric Freshener

Almawin Fabric Freshener, 500 ml

  • For furniture, upholstery & surfaces
  • Neutralises odours & cleans
  • Fresh verbena fragrance
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Sea Breeze Fabric Freshener

Officina Naturae Sea Breeze Fabric Freshener, 100 ml

  • For textiles & as a room fragrance
  • Easy to use
  • Festive design
CHF 5.12 CHF 12.80 (CHF 51.20 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Odour Stop

Poliboy Odour Stop, 500 ml

  • For non-sensitive textiles & plastic
  • Packaging made from recycled plastic
  • Without fragrances
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Not available at the moment